Ruské speciální síly zabily na Kavkazu tři islamisty

ČTK ČTK
16. 10. 2014 18:25
Oznámil to server Kavkazskij uzel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ministerstvo vnitra Dagestánu

Moskva - Nejméně tři údajné muslimské povstalce zabily ruské speciální jednotky při čtvrtečním zásahu ve městě Derbent v Dagestánu na neklidném severním Kavkazu. Oznámil to server Kavkazskij uzel s odvoláním na policejní zdroj.

Operace zvláštních jednotek ruské tajné služby FSB a ministerstva vnitra se odehrála přímo v centru města, které policie mezitím úplně odřízla od světa. Lidé bydlící v okolí byli evakuováni. Obklíčení povstalci se prý odmítli vzdát, během vyjednávání začali střílet, a tak byli zabiti. Na místě se našly automatické zbraně i improvizovaná výbušná nálož, hotová k odpálení.

Zabití povstalci podle serveru newsru.com pocházeli z Derbentu. Prý měli v plánu spáchat teroristický atentát a pak odjet bojovat do Sýrie, kde v řadách islamistů již válčí několik stovek ruských občanů, převážně Čečenců a dalších obyvatel severního Kavkazu. Ti si přejí region odtrhnout od Ruska a vyhlásit tam muslimský stát. Zatímco v Čečensku se v posledních letech situace relativně uklidnila, Dagestán je považován za nejneklidnější z kavkazských autonomních republik. Místní policisté jsou častým terčem útoků. Loni bylo v Dagestánu podle ruských zdrojů zabito 167 údajných teroristů.

Letos klesl podle šéfa FSB Alexandra Bortnikova počet teroristických útoků v Rusku na polovičku oproti loňsku, avšak z 69 útoků připadlo 45 na Dagestán.

Na jiném místě Dagestánu, ve vsi Akka, policisté dnes zastřelili místního poslance. Ramis Mirzachanov prý na ně zaútočil nožem, aby ochránil svého příbuzného, který se dal k povstalcům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy