Ruské speciální síly zabily na Kavkazu tři islamisty

ČTK ČTK
16. 10. 2014 18:25
Oznámil to server Kavkazskij uzel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ministerstvo vnitra Dagestánu

Moskva - Nejméně tři údajné muslimské povstalce zabily ruské speciální jednotky při čtvrtečním zásahu ve městě Derbent v Dagestánu na neklidném severním Kavkazu. Oznámil to server Kavkazskij uzel s odvoláním na policejní zdroj.

Operace zvláštních jednotek ruské tajné služby FSB a ministerstva vnitra se odehrála přímo v centru města, které policie mezitím úplně odřízla od světa. Lidé bydlící v okolí byli evakuováni. Obklíčení povstalci se prý odmítli vzdát, během vyjednávání začali střílet, a tak byli zabiti. Na místě se našly automatické zbraně i improvizovaná výbušná nálož, hotová k odpálení.

Zabití povstalci podle serveru newsru.com pocházeli z Derbentu. Prý měli v plánu spáchat teroristický atentát a pak odjet bojovat do Sýrie, kde v řadách islamistů již válčí několik stovek ruských občanů, převážně Čečenců a dalších obyvatel severního Kavkazu. Ti si přejí region odtrhnout od Ruska a vyhlásit tam muslimský stát. Zatímco v Čečensku se v posledních letech situace relativně uklidnila, Dagestán je považován za nejneklidnější z kavkazských autonomních republik. Místní policisté jsou častým terčem útoků. Loni bylo v Dagestánu podle ruských zdrojů zabito 167 údajných teroristů.

Letos klesl podle šéfa FSB Alexandra Bortnikova počet teroristických útoků v Rusku na polovičku oproti loňsku, avšak z 69 útoků připadlo 45 na Dagestán.

Na jiném místě Dagestánu, ve vsi Akka, policisté dnes zastřelili místního poslance. Ramis Mirzachanov prý na ně zaútočil nožem, aby ochránil svého příbuzného, který se dal k povstalcům.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy