"Ztrácíme čas, neumí ani složit pušku." Ukrajina řeší zásadní problém uvnitř armády

lis lis
5. 6. 2024 11:08
Někteří neumí ani složit, ani rozložit pušku. Ukrajinští velitelé si stěžují na nově příchozí posily, které dorážejí na frontovou linii bez základních bojových dovedností. "Jen tady ztrácíme spoustu času základním výcvikem," řekl jeden z důstojníků 93. mechanizované brigády vystupující jako "Schmidt".
Vojáci vzali situaci do vlastních rukou. Sami dělají nábor nových dobrovolníků | Video: Rádio Svobodná Evropa

Velitelé jednotlivých brigád uvedli, že mají s nově nasazenými vojáky problémy a jednotky musí vojáky vysílané z týlu přeškolit. Podle listu The Washington Post, který s důstojníky mluvil, je pozoruhodné, že tento problém se netýká nově odvedených mužů, ale těch, kteří již měli mít základní trénink dávno za sebou.

"Schmidt" reportérům řekl, že po nově příchozích vojácích požaduje, aby v prvním týdnu trénovali tak, že denně vystřílejí 1500 nábojů. Podle amerického deníku budou noví vojáci v 93. mechanizované brigádě, která byla součástí jedněch z nejtěžších bojů včetně bitev o Bachmut, Charkov a Avdijivku, nasazeni poblíž zničeného města Časiv Jar v Doněcku.

Jeden z nově příchozích vojáků, který si říká Val, popsal, že ho na frontu povolali pouze s jednodenním upozorněním předem. Jiný voják ze 42. mechanizované brigády v Charkově novinářům řekl, že "se vše učí na místě". Ukrajinu, která od začátku invaze v roce 2022 ztratila pravděpodobně minimálně desítky tisíc nejvíce motivovaných vojáků (oficiální čísla Kyjev z taktických důvodů neuvádí), tak naplno dohání problém s nedostatkem živé síly.

Granáty? Nejsou

Ani samotná ukrajinská výcviková střediska nejsou dost vybavená na to, aby rekrutům poskytla základní výcvik, píše The Washington Post. Jeden z instruktorů listu popsal, že některá centra nemají dostatek nábojů sovětské ráže, které k výcviku používají, a před jeho ukončením navíc umožňují cvičencům vystřelit pouze asi 20 ran. 

"Ve výcvikových střediscích nejsou žádné granáty k tomu, aby se s nimi nováčci naučili zacházet. Nejsou tu ani žádné náboje do granátometu," upozornil důstojník, který nechtěl být jmenován. "Nemáme ani zavedený řádný výcvikový systém," doplnil.

Na nedostatek zkušených vojáků si nestěžují jen velitelé ukrajinských jednotek, ale i Západ. Na frontu už totiž míří vojenské vybavení ze schváleného balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů. Ta se ale mine účinkem, pokud ji nebudou obsluhovat vyškolení profesionálové.

"Je složité najít kompromis mezi stažením zkušených vojáků z fronty kvůli výcviku nového personálu a smířením se s nedostatkem při výcviku nového personálu," napsal v analýze washingtonský Institut pro studium války a dodal, že se celková kvalita ukrajinských jednotek na frontě pravděpodobně sníží.

Zatímco se Ukrajina zoufale snaží doplnit chybějící vojenské síly, členské státy Severoatlantické aliance - například pobaltské státy a Francie - naznačily, že plánují oficiálně vyslat na Ukrajinu vojenské instruktory, kteří by připravili nové vlny vojáků. Rusko a prokremelští odborníci to odsoudili jako eskalaci ze strany NATO.

Moskva mezitím rekrutuje nové vojáky a má ve velkém rozjetou výrobu v obranném průmyslu. Podle některých analytiků díky své schopnosti zásobovat bojiště vojáky a technikou dokáže vydržet těžké ztráty po celá léta.

Reportáž z linie dotyku. Část lidí stále nechápe, o co Rusům jde, zlobí se vojáci (celý článek s videem zde)

Život na ukrajinské frontové linii: „Horší než peklo“ | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy