Washington - Brett Kavanaugh v úterý poprvé zasedne do Nejvyššího soudu USA. Po několikatýdenním dramatu ho potvrdil do funkce republikánský Senát.
Vypjatý politický a občanský zápas o Kavanaughovu nominaci se ale nyní ve Spojených státech přelil do poslední fáze kampaně před volbami do amerického Kongresu. Ty se uskuteční přesně za čtyři týdny.
Obě strany, republikáni i demokraté, přitom věří, že nesmiřitelná bitva o Kavanaugha zvyšuje právě jejich volební šance. Prezident Donald Trump a republikáni, kteří v Senátu prosadili třiapadesátiletého Kavanaugha navzdory obvinění z údajného pokusu o znásilnění, jsou přesvědčeni, že jejich voličská základna je teď mnohem více motivována jít k volbám.
You don’t hand matches to an arsonist, and you don’t give power to an angry left-wing mob. Democrats have become too EXTREME and TOO DANGEROUS to govern. Republicans believe in the rule of law - not the rule of the mob. VOTE REPUBLICAN!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 7, 2018
"Jenom si představte, co by to způsobilo, kdyby se dostali k moci, po které tak zoufale touží," burcoval Trump v neděli na předvolebním shromáždění v Kansasu voliče, ať hlasují a zabrání tomu, aby demokraté převzali většinu v Kongresu.
Podle Trumpa demokraté v souboji o Kavanaugha ukázali, že jsou "radikálním, levicovým davem". Trump zpochybnil věrohodnost jednapadesátileté Christine Blasey Fordové, podle které se ji měl Kavanaugh před více než třiceti lety pokusit znásilnit na studentském večírku.
"Demokraté jsou příliš extrémní a nebezpeční, aby vládli," varoval Trump, že případné vítězství demokratů v nadcházejících volbách by dalo "žhářům do rukou sirky".
Jenže je tu i druhá strana. Podle demokratických politiků a voličů jsou to naopak republikáni, kteří v kauze Kavanaugh jasně ukázali, že pro prosazení svých cílů udělají naprosto cokoli. Svědectví Fordové podle nich republikáni cynicky smetli ze stolu a urazili tak všechny ženy.
"Všichni ti naštvaní lidé venku vědí, že jsou to lidé v Senátu, kteří dělají tahle rozhodnutí," upozornila demokratická senátorka Mazie Hironová v neděli na americké stanici CNN na mohutné protesty aktivistů proti schválení Trumpova soudce. "A oni přijdou k urnám. A budou volit jinak."
Hironová je přesvědčena, že prohraný souboj o Kavanaugha bude velkým katalyzátorem pro demokratickou voličskou základnu.
Republikáni se probudili
Průzkumy veřejného mínění a předvolební analýzy dávají za pravdu oběma stranám. Souboj o Kavanaugha nicméně vedl k tomu, že republikáni mají nyní větší zájem jít volit - prakticky se vyrovnali demokratům.
Průzkum pro stanici NPR minulý týden ukázal, že 82 procent demokratů a 80 procent republikánů považuje listopadové volby za "velmi důležité". Ještě v červenci byl rozdíl deset procent.
Přitom v Senátu, horní komoře Kongresu, mají republikáni těsnou většinu v poměru 51 : 49 hlasů. Demokraté by po volbách museli tento poměr převrátit, podle analytiků se jim ale začaly šance rozplývat kvůli kauze Kavanaugh.
Už předtím měli demokraté nevýhodnou výchozí pozici. Ve stočlenném Senátu se každé dva roky volí třetina křesel na šestiletý mandát. Z 35 míst, která jsou letos ve hře, celkem 26 pozic obhajují demokraté. Deset z toho ve státech, kde v prezidentských volbách před dvěma roky vyhrál Trump.
A v některých "republikánských" státech se demokraté, kteří hlasovali proti Kavanaughovi, dostali do problémů. Platí to například o senátorce Heidi Heitkampové ze Severní Dakoty, které podle analytiků její hlas proti Trumpovu soudci zpečetil prohru.
Obecně je teď zisk Senátu pro demokraty mnohem vzdálenější, než byl před bitvou o Kavanaugha.
Případ Kavanaugh se může vrátit
Jenže přesně opačnou dynamiku může mít volební souboj o dolní komoru Kongresu, o Sněmovnu reprezentantů. Ve sněmovně, která má celkem 435 křesel, potřebují demokraté k převzetí většiny zisk 23 mandátů.
Trump už během minulých měsíců začal ztrácet podporu u vzdělanějších bílých voličů z předměstí. Především pak u žen - kauza Kavanaugh tento trend jen zvýraznila. Podle některých respektovaných analýz tak republikáni o sněmovnu pravděpodobně přijdou.
Pro prezidenta a republikány by to byla zásadní komplikace. Demokraté by jednak mohli zablokovat jejich politickou agendu, a navíc by spustili vyšetřování údajných porušení pravidel a zákonů v Trumpově týmu a administrativě. Například ve věci konfliktu zájmů.
Na jednací stůl by se dokonce mohla vrátit i kauza Kavanaugh. Demokratický kongresman Jerry Nadler, který by se stal v případě vítězství demokratů předsedou legislativního výboru sněmovny, pro deník New York Times uvedl, že by otevřel vyšetřování, zda soudce ve svých výpovědích před Senátem nelhal.
Kdo bude víc naštvaný?
To dokonce vyburcovalo i Trumpova nejstaršího syna Donalda Juniora. "Trumpovi příznivci - boj nekončí. Věřte, že demokraté udělají cokoli, co budou moct, aby Kavanaugha dostali z Nejvyššího soudu, pokud v listopadu převezmou Kongres. Tohle je válka, čas bojovat," vyzval republikány ve svém varovném tweetu.
Trump supporters - The fight isn’t over. You better believe that Democrats are going to do everything in their power to impeach Kavanuagh from the Supreme Court if they take control of Congress in November.
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) October 5, 2018
This is war. Time to fight. Vote on Nov 6 to protect the Supreme Court!
Podle Celindy Lakeové, dlouholeté demokratické konzultantky, jsou to ale nyní demokraté, na jejichž straně je "výhoda" zloby a naštvanosti. Republikáni oslavují s Kavanaughem vítězství. "Jenže zloba je vždy trvalejší, silnější než štěstí a naše strana bude naštvaná," předpovídá Lakeová pro web Politico, že větší důvod jít k volbám budou mít demokraté.