V Istanbulu začal zátah na syrské uprchlíky. Město jich odveze statisíce na venkov

ČTK ČTK
22. 7. 2019 21:20
Istanbulské úřady daly syrským uprchlíkům se statusem dočasné ochrany, kteří nejsou v Istanbulu přihlášení, čtyři týdny na opuštění města. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž není zcela jasné, kolika lidí se termín týká. Zatímco podle starosty Istanbulu žije v největším městě Turecka až milion Syřanů, registrovaných jich tu je podle ministerstva vnitra jenom kolem půl milionu.
Syrští uprchlíci procházejí Istanbulem.
Syrští uprchlíci procházejí Istanbulem. | Foto: Reuters

Syřané se statusem dočasné ochrany, neregistrovaní v Istanbulu mají do 20. srpna odejít do provincií, ve kterých jsou hlášeni, jinak k tomu budou donuceni. Těm, kteří nejsou zaregistrovaní nikde, přidělí místo určení ministerstvo vnitra, uvedl v úterý úřad istanbulského guvernéra.

Turecké bezpečnostní síly v posledních dnech zintenzivnily v Istanbulu kontroly totožnosti, zejména v metru, na nádražích a ve čtvrtích, kde jsou silně zastoupeni syrští uprchlíci, napsala agentura AFP.

Hospodářská recese a vysoká míra nezaměstnanosti podnítily v Turecku nevraživost vůči 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se sem uchýlili kvůli válečnému konfliktu ve své zemi.

Pondělnímu nařízení letos v Istanbulu předcházely dva incidenty, při nichž dav zaútočil na obchody a domy Syřanů. Podle studie istanbulské univerzity Kadira Hase stoupl počet Turků, kterým Syřané v zemi vadí, z 54,5 procenta v roce 2017 na letošních 67,7 procenta.

Většina syrských uprchlíků v Turecku žije v jižních provinciích blízko hranic se Sýrií. Nejvíce jich ale přebývá v Istanbulu na severozápadě země.

Syřané se statusem dočasné ochrany musí přebývat v té provincii, kde jsou registrováni. Pokud se chtějí přemístit na jiné místo v Turecku, potřebují k tomu speciální povolení.

Agentura Reuters s odvoláním na tři svědky napsala, že někteří syrští uprchlíci byli v uplynulých týdnech vráceni do severní Sýrie. Jeden z nich Reuters řekl, že spolu s ním bylo deportováno nejméně sto Syřanů. Všichni tři lidé, na které se Reuters odvolává, tvrdí, že byli přinuceni podepsat, že se do Sýrie vracejí dobrovolně. Syrská vláda se k údajným deportacím nevyjádřila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy