V Istanbulu začal zátah na syrské uprchlíky. Město jich odveze statisíce na venkov

ČTK ČTK
22. 7. 2019 21:20
Istanbulské úřady daly syrským uprchlíkům se statusem dočasné ochrany, kteří nejsou v Istanbulu přihlášení, čtyři týdny na opuštění města. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž není zcela jasné, kolika lidí se termín týká. Zatímco podle starosty Istanbulu žije v největším městě Turecka až milion Syřanů, registrovaných jich tu je podle ministerstva vnitra jenom kolem půl milionu.
Syrští uprchlíci procházejí Istanbulem.
Syrští uprchlíci procházejí Istanbulem. | Foto: Reuters

Syřané se statusem dočasné ochrany, neregistrovaní v Istanbulu mají do 20. srpna odejít do provincií, ve kterých jsou hlášeni, jinak k tomu budou donuceni. Těm, kteří nejsou zaregistrovaní nikde, přidělí místo určení ministerstvo vnitra, uvedl v úterý úřad istanbulského guvernéra.

Turecké bezpečnostní síly v posledních dnech zintenzivnily v Istanbulu kontroly totožnosti, zejména v metru, na nádražích a ve čtvrtích, kde jsou silně zastoupeni syrští uprchlíci, napsala agentura AFP.

Hospodářská recese a vysoká míra nezaměstnanosti podnítily v Turecku nevraživost vůči 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se sem uchýlili kvůli válečnému konfliktu ve své zemi.

Pondělnímu nařízení letos v Istanbulu předcházely dva incidenty, při nichž dav zaútočil na obchody a domy Syřanů. Podle studie istanbulské univerzity Kadira Hase stoupl počet Turků, kterým Syřané v zemi vadí, z 54,5 procenta v roce 2017 na letošních 67,7 procenta.

Většina syrských uprchlíků v Turecku žije v jižních provinciích blízko hranic se Sýrií. Nejvíce jich ale přebývá v Istanbulu na severozápadě země.

Syřané se statusem dočasné ochrany musí přebývat v té provincii, kde jsou registrováni. Pokud se chtějí přemístit na jiné místo v Turecku, potřebují k tomu speciální povolení.

Agentura Reuters s odvoláním na tři svědky napsala, že někteří syrští uprchlíci byli v uplynulých týdnech vráceni do severní Sýrie. Jeden z nich Reuters řekl, že spolu s ním bylo deportováno nejméně sto Syřanů. Všichni tři lidé, na které se Reuters odvolává, tvrdí, že byli přinuceni podepsat, že se do Sýrie vracejí dobrovolně. Syrská vláda se k údajným deportacím nevyjádřila.

 

Právě se děje

Další zprávy