Turci zatkli šéfa velkého gangu pašeráků lidí, na místě zadrželi 569 migrantů

ČTK ČTK
29. 5. 2019 19:29
Turecká policie ve středu oznámila, že zadržela vedení gangu pašeráků lidí, podle ní největšího v Evropě, který pomohl překročit nelegálně evropské hranice tisícům lidí z Blízkého východu. Během operace ve čtyřech tureckých provinciích bylo zadrženo 20 členů organizace, včetně jejího šéfa Akbara Umara Taufíka. Informovala o tom agentura Reuters
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Síť pašeráků lidí pomáhala Afgháncům, Iráčanům a Syřanům dostat se do evropských zemí z Turecka po moři i po souši, informovala policie. Gang spolupracoval s dalšími pašeráky lidí z Ukrajiny, Itálie a Řecka. Členové organizace se pohybovali i v Británii.

Při zátahu policie zadržela 569 migrantů a dále zabavila šest vozidel, šest lodí a bezpočet záchranných vest. Pašerácký gang, jehož vedení pochází převážně ze severního Iráku, ročně vydělal v průměru dva miliony eur (51,7 milionu korun). Od migrantů v průměru vybíral 3000 až 5000 eur (asi 77.600 až 129.300 korun) za osobu.

Turecká policie a tajné služby operaci podnikly 25. května, uvedl server televize Al-Džazíra. Předcházelo mu roční vyšetřovaní vedené istanbulskou prokuraturou, podle níž skupina pašovala lidi z Afghánistánu a severního Iráku do Řecka, Itálie a jiných evropských zemí. Gang také paralelně dostával migranty uvízlé v Řecku do dalších evropských států.

Akbar Umar Taufík si nedávno zařídil pas Dominikánské republiky, což podle policie svědčí o tom, že skupina chtěla svou činnost rozšířit i do Severní a Jižní Ameriky.

Taufík a jeho organizace si podle tureckých úřadů kontakty v evropských zemích, například v Itálii a Řecku, vybudovali v součinnosti se Stranou kurdských pracujících, kterou Ankara označuje za teroristickou, a s kurdskými milicemi YPG, které turecká vláda považuje za syrskou odnož PKK.

V roce 2015 do Evropy přišlo více než milion migrantů a uprchlíků, kteří mnohdy utíkali kvůli konfliktům a chudobě na Blízkém východě a Africe. Západní pobřeží Turecka bylo jedním z hlavních míst, odkud se tito lidé pokoušeli dostat přes moře do Evropy. Tisíce z nich přitom zemřely.

Počet lidí, kteří nelegálně překonali unijní hranice, markantně poklesl následující rok, kdy Ankara uzavřela dohodu s Bruselem. Evropská unie se s Tureckem dohodla, že Ankara bude svou hranici bedlivě střežit výměnou za finanční pomoc tři miliardy eur.

lsk hej

 

Právě se děje

před 36 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy