reklama
 
 

Německá policie zadržela dva Syřany, měli se podílet na brutálním mučení ve věznicích

13. 2. 2019 20:02
Německé úřady zatkly dva bývalé pracovníky syrských tajných služeb kvůli podezření ze zločinů proti lidskosti. V tisícovkách případů se muži ve věku 56 a 42 let údajně podíleli na mučení a tělesném týrání, informovalo spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe. Generální státní zastupitelství je nechalo zatknout v úterý v Berlíně a spolkové zemi Porýní-Falc.

Úterní zatčení dvojice je prvním případem, kdy němečtí vyšetřovatelé řeší zločiny spáchané během občanské války v Sýrii. V syrských věznicích, v nichž jsou lidé trýzněni, zmizel bezpočet opozičníků odmítajících režim prezidenta Bašára Asada. Podle agentury DPA se dvojice nyní možná bude muset zodpovídat před německým soudem.

Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová hovoří o důležitém signálu. "Zvěrstva syrského režimu lze stíhat mezinárodně," zdůraznila sociálnědemokratická politička v Berlíně.

Oba muži, kteří podle spolkového státního zastupitelství Sýrii opustili v roce 2012, jsou nyní ve vyšetřovací vazbě. Podle německých úřadů pracovali pro syrskou Všeobecnou tajnou službu, která má zajišťovat bezpečnost v oblasti hlavního města Damašku.

Starší z obou mužů, Anvar R., podle německých úřadů řídil takzvané vyšetřovací oddělení s věznicí. V této funkci údajně od dubna 2011 do září 2012 velel i systematickému a brutálnímu mučení. Německá justice ho proto chce dostat před soud jako spolupachatele.

Druhý muž, Ijád A., v roce 2011 částečně plnil úkol zatýkat na určeném kontrolním stanovišti dezertéry, demonstranty a další podezřelé. Denně tak byla zatýkána přibližně stovka lidí, kteří pak byli posílání do vězení řízeného Anvarem R., kde byli mučeni.

Vyšetřovatelé mladšího ze zatčených kromě toho podezřívají, že po násilném ukončení jedné demonstrace zadržoval prchající lidi a rovněž je posílal do zmíněné věznice. Je proto důvodně podezřelý z napomáhání k zabití dvou osob a k mučení nejméně 2000 lidí.

autor: ČTK | 13. 2. 2019 20:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama