Nepokoje v Číně: Počet mrtvých roste, překonal 156

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
7. 7. 2009 7:20
K násilnostem došlo v ujgurské oblasti na západě země. Vedle mrtvých je také téměř 900 zraněných
Nepokoje v Urumči, záběry stanice CCTV
Nepokoje v Urumči, záběry stanice CCTV | Foto: Reuters

Peking - Nepokoje na západě Číny, které se odehrály v autonomní oblasti Sin-ťiang obývané Ujgury, si vyžádaly více než 156 obětí.

Poslední údaje, které přinesla agentura AP s odvoláním na čínská média, se zastavily na čísle 156. Stále není jasné, zda jde o konečný účet nepokojů. Zástupci Ujgurů hovoří až o trojnásobném počtu mrtvých.

Kromě toho bylo zraněno přes 828 osob, stovky lidí byly zatčeny.

Potlačení nedělních protestů v hlavním městě oblasti Urumči je podle BBC jedním z nejkrvavějších od zákroku na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v souvislosti s nepokoji vyzval Čínu, aby přijala nezbytná opatření na ochranu života a bezpečnosti civilistů.

Spojené státy podle agentury AFP vyjádřily nad událostmi politování.

Tři tisíce Ujgurů v ulicích

V Urumči do ulic vyšlo podle různých zdrojů několik set až 3000 Ujgurů, kteří se střetli s policií. Podle Nové Číny demonstranti, vyzbrojeni noži a kameny, napadali kolemjdoucí a zapalovali auta. Podle jednoho z představitelů místní vlády citovaného BBC demonstranti zaútočili na více než 260 aut a více než 200 obchodů a domů.

Představitelé ujgurského exilu uvedli, že tyto výroky jsou jen propagandou. Policie podle nich bezdůvodně krutě potlačila mírový pochod.

"V neděli půl hodiny po poledni jsem slyšel dvě exploze, které zněly jako střelba a následovaly několik minut po sobě," popsal situaci pro tiskovou agenturu AFP americký turista přítomný ve městě, který si nepřál být jmenován.

Nepokoje agentuře popsala také další svědkyně, etnická Číňanka, která je sledovala z jedenáctého patra porodnice v Urumči. Podle ní manifestace nejprve vypadala jako studentský pochod, ale pak se zvrhla. "Ujgurové zaútočili na motocyklisty kamením. Zaměřovali se jen na etnické Číňany (Chany)," řekla. "Zapálili nejméně deset autobusů a převraceli auta. Vytloukali výklady obchodů a snažili se vniknout do nemocnice," dodala.

Úřady: Máme to pod kontrolou

Podle Nové Číny měla policie v pondělí ráno "situaci pod kontrolou".

Podle vyjádření zástupců policie jsou nyní ve městě zavedena přísná bezpečnostní opatření. Posílena byla ostraha klíčových institucí: například televizní stanice nebo některých plynárenských a energetických společností.

Západočínské regiony Sin-ťiang a Tibet
Západočínské regiony Sin-ťiang a Tibet | Foto: Aktuálně.cz

Podle britské stanice BBC byl vyhlášen noční zákaz vycházení, podle exilových ujgurských představitelů stále dochází k zatýkání. Podle Nové Číny bylo zatčeno několik set lidí.

Stop internetu

Podle místních obyvatel Čína přerušila internetové spojení se Sin-ťiangem v naději, že přidusí tok informací o etnicky motivovaných nepokojích a jejich obětech.

Někteří Urumčané podle agentury Reuters tvrdí, že jsou bez přístupu k internetu už 48 hodin. "Od včerejšího (nedělního) večera se nemůžu připojit," sdělil telefonicky majitel obchodu Chan Čen-jü.

"Žádný internet. I známí mi říkají, že se nemůžou zalogovat," dodal prodavač mobilních telefonů, který se představil jen příjmením Čang.

Čína viní exil

Podle vlády provincie Sin-ťiang mohou za vypuknutí nynějšího násilí ujgurské exilové skupiny. "Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že za nepokoji stojí separatistický Světový ujgurský kongres v čele s Rebijou Kadírovou," citovala Nová Čína z vládního prohlášení. Kadírová žije ve Spojených státech. Nepokoje prý byly "vyprovokovány a řízeny ze zahraničí".

"Vyzýváme mezinárodní společenství k odsouzení čínského zabíjení nevinných Ujgurů. Je to velice temný den v historii ujgurského lidu," prohlásil viceprezident Ujgursko-americké asociace Alim Seytoff.

Protestující údajně požadovali vyšetření rvačky mezi Ujgury a etnickými Číňany v továrně na jihu Číny, při níž byli minulý měsíc zabiti dva lidé.

Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů protestují proti potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské většiny a požadují odtržení od Číny.

 

Právě se děje

Další zprávy