Káthmándú - Nepálští horští průvodci se rozhodli opustit základní tábor na nejvyšší hoře světa Mount Everestu a ukončit lezeckou sezonu.
"Měli jsme dnes odpoledne (místního času) dlouhou schůzku a rozhodli jsme se, že již letos nepolezeme na vrchol s ohledem na naše (zemřelé) bratry," řekl agentuře AFP jeden z průvodců Tulsi Gurung.
"Rozhodnutí Šerpů je jednomyslné."
Průvodci se tak rozhodli po páteční lavině, která si na Everestu vyžádala třináct mrtvých, a to včetně Gurungova bratra.
"Někteří průvodci již z tábora odešli a další tu zůstanou ještě asi týden, aby vše sbalili. Poté tábor opustí také," dodal průvodce.
Informaci posléze ze základního tábora potvrdili i další Šerpa a americký horolezec.
Pojistné, podpora pro rodiny obětí...
Nejničivější lavina v dějinách výprav na nejvyšší horu světa připravila o život 13 průvodců a tři další se pohřešují.
Agentura AP uvedla, že představitelé nepálské vlády se v úterý sešli se zástupci horských průvodců k jednáním s cílem odvrátit stávku Šerpů. Výsledky jednání nebyly zveřejněny.
Průvodci žádají po vládě zvýšení pojistného, větší finanční podporu pro rodiny obětí a nová pravidla zajišťující práva horských průvodců.
Vláda prý zatím souhlasila s jediným požadavkem Šerpů, a sice že vystaví obětem laviny v metropoli Káthmándú pomník.
Výpravy v ohrožení
Agentura AFP napsala, že v základním táboře pod nejvyšším světovým horským velikánem panuje napětí.
Horolezci zaplatili desítky tisíc dolarů za možnost zúčastnit se výpravy na Mount Everest a nyní se zdá, že se expedice vůbec neuskuteční. Bez podpory Šerpů je totiž pro většinu z nich nemožné vrcholu Mount Everestu dosáhnout.
Nepálská horolezecká asociace sdělila, že v základním táboře je nyní asi 400 zahraničních horolezců.
Emoce vřou
Bývalý právník Ed Marzec, který plánoval stát se v 67 letech nejstarším Američanem na vrcholu Mount Everestu, oznámil, že se rozhodl odvolat svou misi poté, co jeho tým ztratil pod lavinou jednoho z průvodců.
Ze základního tábora vypověděl, že vztahy mezi některými horolezci a jejich průvodci se zhoršují.
"Atmosféra je tady pěkně nepříjemná. Řada mladých horolezců dychtivých vyrazit na vrchol obchází stany a snaží se přemluvit ostatní horolezce, aby vyvinuli tlak na Šerpy a přinutili je výpravy nezrušit," řekl Marzec.
Jeho slova potvrdil i horolezecký veterán Tim Rippel, který vede expedice své společnosti Peak Freaks.
"Šerpové jsou dopálení, emoce vřou. Začíná to tu být velmi komplikované, napětí roste," napsal ve svém blogu Rippel.