Káthmándú - Lidé v Nepálu dnes poprvé od roku 1999 hlasují ve volbách. Jde navíc o volby, které s největší pravděpodobností změní charakter země.
Ačkoliv se pozorovatelé obávali násilností, zatím probíhá podle zpráv zahraničních agentur hlasování poměrně klidně a účast voličů je vysoká. Průběh voleb pochválili i pozorovatelé z OSN. Přesto zemřel jeden člověk při potyčkách mezi stoupenci různých politických stran na jihovýchodě země.
Nepálci však cítí, že by v zemi mohl zavládnout konečně mír.
"Přišli jsme kvůli míru," řekl agentuře Reuters Chini Phuyal, který šel tři hodiny pěšky, aby mohl volit. "Hlavní věc je, že by lidé neměli být zabíjeni."
Volby jsou přelomové ze dvou důvodů. Nový parlament má jednak potvrdit transformaci země v republiku. Králové přitom ve sjednoceném Nepálu vládnou již 240 let.
Jednak jsou volby historické i účastí místních maoistů, kteří před dvěma lety zavrhli guerillový způsob boje a stali se součástí regulérního politického spektra.
Otázkou pro mnoho pozorovatelů zůstává, zdali budou dřívější partyzáni ochotni transformovat se v demokratické politiky, kteří se v případě prvních problémů nevrátí zpět ke svým guerillovým metodám.
Promluvily zbraně
Situace v zemi je napjatá. Při předvolebních potyčkách zahynulo už dvanáct lidí. Devět z nich ve středu na západě země.
Podle maoistů zde policie spustila palbu, kterou nepřežilo sedm členů strany. Další byl policisty zastřelen při následujících protestech. Ve stejné oblasti byl zabit i kandidát Komunistické strany Nepálu (UML).
"Jsou to gangsteři, viníci by měli být potrestáni," citovala agentura Reuters jednoho z vůdců maoistické hnutí Baburama Bhattaraje. Bývalí partyzáni tvrdí, že střelbu policistům nařídil kandidát konkurenční strany Nepálský kongres.
Šéf pozorovatelů "šokován"
Šéf pozorovatelské mise OSN Ian Martin prohlásil, že je tímto vývojem událostí "velice šokován". Soupeři maoistů si naopak stěžují, že v bývalých maoistických baštách není možné svobodně agitovat.
"Domnívají se, že se mohou zmocnit vlády pouhou silou. To nám dělá velké starosti," citoval deník The New York Times Šekhara Kojralu z Nepálského kongresu.
Do voleb jde 10 tisíc kandidátů, kterým budou své hlasy voliči odevzdávat ve stejném počtu volebních místností. Na pořádek dohlíží 135 tisíc policistů a řádnost hlasování hlídají pozorovatelé z Carterova centra, Evropské unie a OSN.