Sílí protesty proti monarchii v Nepálu

rst, Reuters
10. 12. 2005 12:32
Káthmándú - Desetitisíce protestujících tento týden vyšly do ulic v celém himálajském království a požadovaly navrácení demokracie a občanských svobod.
Foto: Reuters

Nepálská policie dnes zaútočila vodními děly na aktivisty, kteří v centru hlavního města Káthmándú protestovali proti monarchii. Minimálně 50 aktivistů bylo zatčeno, hlásí zpravodaj agentury Reuters.

Policisté s bambusovými obušky a plastovými štíty zastavili aktivisty, kteří provolávali hesla "respektujte lidská práva" a "nesouhlasíme s autokratickým režimem."

Svoboda tisku, lidská práva

Aktivisté protestovali proti větším pravomocím krále Gyanendry. Ten však argumentuje, že větší pravomoce pro královskou rodinu znamenají efektivnější boj proti maoistům, kteří ohrožují toto chudé království.

Po rozpuštění parlamentu a eliminování občanských svobod monarcha omezil svobodu tisku a nechal zatknout lidskoprávní aktivisty.

"Tohle je náš boj s královským režimem," prohlásil aktivista Krišna Pahadi předtím, než byl odvezen opancéřovanou modrou policejní dodávkou na stanici. "Nesouhlasíme s režimem despotického krále," dodal Pahadi.

Protesty v Káthmandů
Protesty v Káthmandů | Foto: Reuters

Koalice s Maoisty

Během měsíce, kdy se vystupňoval tlak ze strany monarchie, se sedm hlavních nepálských politických stran spojilo s maoistickými guerillami a vytvořilo volnou alianci s cílem ukončit absolutistickou vládu a obnovit demokracii v této zemi, jedné z deseti nejchudších  na světě.

V září rebelové deklarovali jednostranné příměří. Během jednoho měsíce se jim podařilo ho dodržet a útoky ustaly. Nepálská armáda však příměří odmítla s tím, že se jedná o "lumpácký trik" jehož cílem je pouze získat čas na přeskupení jednotek.

Foto: Aktuálně.cz

Král Gyanendra se také nachází pod tlakem OSN, která požaduje, aby deklaroval příměří a začal s Maoisty jednat na stejné úrovni jako s ostatními politickými stranami.

Více než 12 500 lidí, mnoho z nich civilistů, bylo zabito během 9 let trvající maoistické vzpoury.

 

Právě se děje

Další zprávy