Politika, který se v minulých měsících nechvalně proslavil svými antisemitskými výpady, tak charakterizovala nově zvolená předsedkyně Ústřední rady Židů v Německu Charlotte Knoblochová v rozhovoru pro německý bulvární deník Bild.
Popírá holocaust, což je nepřípustné
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Ahmadínežád na fotbal zřejmě nepřijede
- S fotbalem přijde sex. A milionové zisky
- Planeta Fotbal se začíná točit. Naskočte
"Pro mě je ten člověk druhý Hitler. Popírá holocaust, což je v Německu nepřípustné. Německá vláda by jej neměla chránit diplomatickou imunitou," řekla třiasedmdesátiletá žena, která přežila holocaust, k možnosti, že by Ahmadínežád přijel do Německa podpořit íránskou reprezentaci na mistrovství světa ve fotbale.
Ahmadínežád naznačil, že by chtěl do Německa přijet osobně, ale během včerejšího úvodního zápasu Íránců s Mexikem ho zastoupil viceprezident pro tělesnou výchovu Mohammad Alí Abadí. Zda se Ahmadínežád vypraví do Německa později, zatím není jasné.
Němečtí neonacisté demonstrují podporu Íránu
Neonacisté mají v několika městech v úmyslu dát demonstracemi najevo svou podporu Íránu, respektive jeho prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi.
Íránský prezident v minulosti několikrát popřel existenci holocaustu a neuznává také právo Izraele na existenci. Proto mu chce německá krajní pravice dát demonstracemi najevo svou solidaritu.
Frankfurt nad Mohanem ale neonacistickou demonstraci, která se měla konat 17. června při zápase Íránu proti Portugalsku, zakázal. Zástupce radnice zákaz zdůvodnil tím, že demonstrace "bezprostředně ohrožuje veřejnou bezpečnost a pořádek".
Frankfurtská demonstrace neměla být jediná. Zatím není jasné, zda se uskuteční neonacistický pochod 21. června v Lipsku, kde hraje Írán proti Angole.
V Sasku má přitom krajní pravice velmi silnou podporu. V posledních parlamentních volbách zde získala Národní demokratická strana více než deset procent hlasů.