Město Charlottesville se v srpnu 2017 stalo dějištěm rasistického pochodu, při němž stovky bělošských rasistů a neonacistů procházely centrem města za provolávání rasistických hesel, mnozí hajlovali nebo nesli nacistické symboly.
Když se shromáždil dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické a rasistické ideologii, došlo ke střetům. Nejtragičtější okamžik nastal, když se Fields rozjel autem proti skupině odpůrců rasismu a podle svědků s nohou na plynu rozrážel dav. Zabil přitom dvaatřicetiletou obhájkyni práv menšin Heather Heyerovou a tři desítky dalších lidí zranil.
Fields, který je stoupencem americké extremistické skupiny Vanguard America (Předvoj Ameriky) a sám se označuje za neonacistu, dnes před soudem stanul v trestaneckém obleku a v poutech. Hájil se nízkým věkem a dřívějšími psychickými poruchami. Jeho obhájce argumentoval tím, že Fieldse traumatizovala rodinná tragédie, při níž jeho židovský dědeček údajně zavraždil svou ženu a sám pak spáchal sebevraždu.
Svědkové před soudem vypovídali, že Fields zastával nenávistná stanoviska od raného mládí. Během studia na střední škole navštívil se spolužáky nacistický koncentrační tábor v Dachau a při prohlídce prohlašoval "tady se stal ten zázrak". Dvaatřicetiletou Heather Heyerovou, kterou při svém útoku zabil, označil ve vazbě za "protibělošskou komunistku".
Mnozí z lidí, které svým autem zranil, se stále léčí. Veřejnost v Charlottesvillu pro ně uspořádala dobročinnou sbírku. "Každý den přemýšlím o tom, jak všechno mohlo být jiné a jak lituji svých činů. Je mi to líto," řekl Fileds soudu před rozsudkem.
Rasistu odsouzeného dnes federálním soudem čeká v polovině července další proces podle zákonů státu Virgínie. Porota pro něj žádá doživotí a navíc ještě 419 let vězení.