Nemusí být z masa a kostí, sexuální potěchu nabízejí i roboti. Mohou pomoci v boji s prostitucí

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
23. 7. 2017 9:28
Specializované firmy se snaží uvést na trh robotické prostitutky. Argumentují tím, že to omezí ilegální obchod se sexuálními službami či dětskou prostituci. Odborníci na etiku jsou opačného názoru. Sexuální pracovnice, ovládané umělou inteligencí, podle nich jen v lidech podnítí nežádoucí sklony a zvýší počet případů znásilnění.
Robotky mohou podle Santose poskytnout potěchu osamělým mužům, chránit gaye před pohlavními chorobami a lesbičkám, neschopným nalézt si partnerku, vyřešit jejich problém.
Robotky mohou podle Santose poskytnout potěchu osamělým mužům, chránit gaye před pohlavními chorobami a lesbičkám, neschopným nalézt si partnerku, vyřešit jejich problém. | Foto: Zahraničí

Barcelona - V obývacím pokoji svého domu, postaveného v pahorkatině za hlavním městem Katalánska Barcelonou, si Sergi Santos hrdě prohlíží pět mladých žen v minisukních a upnutých topech, které sedí na pohovce.

Na první pohled je zřejmé, že se jedná pouze o silikonové figuríny. Na hlavě mají paruky a v těle zabudovaný počítač.

Robotické prostitutky.

Santos je chce dodávat do vykřičených domů. Je přesvědčen, že mu jeho projekt přinese velké peníze. Také se domnívá, že tím policii pomůže v boji proti obchodníkům s bílým masem.

"Ahoj, Samanto," říká Santos a "oživí" první figurínu.

"Jsem tu, co je?" odpovídá robotka. Její modré oči sice zírají do prázdna, kabel, který má připojený zezadu k hlavě, však již spustil procesor v jejím umělém mozku.

Umělá inteligence mezi prostitutkami

Umělá inteligence si začíná razit cestu i na trh s prostitucí. Santos na něm chce nabízet své svůdné figuríny, schopné poskytnout klientům celou škálu sexuálních služeb.

Jeho projekt vyvolává na veřejnosti smíšenou odezvu. Výrobci robotických prostitutek argumentují tím, že se figuríny mohou stát potěchou mnoha osamělých mužů, odradí je od návštěv nevěstinců a pasákům udělají čáru přes rozpočet. Kritici projektu ale oponují, že robotky jen podtrhnou obraz ženy jako sexuálního objektu.

"Tak ukaž, jak jsi sexy," nabádá Santos "ženu" s nápadně vyvinutým poprsím.   

"Jsem připravena," odpovídá Samanta. "Doufám, že ty taky. Moc se mi líbí být s tebou."

Santos svou firmu Synthea Amatus založil v roce 2015. První robotické prostitutky hodlá začít prodávat už v příštích týdnech.

Musí si pospíšit. Konkurence, kupříkladu ta, kterou představuje americká společnost Abyss Creations, jen dychtí dobýt trh jako první.

Otázka je, jak se zachovají zákonodárci. Španělsko je stále silně katolickou zemí.

Experti na danou problematiku si navíc nejsou jisti, zda podobné projekty skutečně mohou pomoci v boji s prostitucí a redukovat obchod s bílým masem. A upozorňují na to, že robotické prostitutky mohou sice posloužit i kupříkladu tělesně postiženým mužům, na druhou stranu ale mohou zase v mužích obecně povzbuzovat sexuální vášně, a přispět tak třeba i k nárůstu počtu znásilnění.

Sex s robotem

David Levy, londýnský spolupracovník organizace Amnesty International, předpověděl ve své knize "Láska a sex s roboty", vydané v roce 2007, že do padesáti let budou muži i ženy nejenom schopni oddávat se sexu s roboty, ale dokonce se do nich zamilovat či s nimi uzavírat sňatek.

"Nevidím na tom nic špatného, používat roboty k sexuálnímu uspokojení osob, které nejsou schopny navázat vztah s jiným člověkem," prohlašuje v rozhovoru s agenturou Reuters. "Pro osamělé nebo tělesně postižené lidi je tohle lepší než nemít vůbec žádný sex. Roboti jsou prostě alternativa."

S rozvojem moderních technologií a umělé inteligence pomohou podle něj robotické prostitutky zčásti doplnit "nabídku" v nevěstincích.

Levy se domnívá, že podobně jako v případě laptopů či mobilů může také cena robotek postupně klesnout tak, že budou mnohem levnější než živé prostitutky. Tvrdí, že je pouze zapotřebí veřejnost přesvědčit o tom, že sex s robotem není nic nenormálního či zvráceného.

"Nástup robotek může zredukovat poptávku po sexuálních pracovnicích," zdůrazňuje. "Omezíme tím i obchod s prostitucí."

Podle australské nadace Walk Free je ve světě přibližně 46 milionů žen, které slouží jako sexuální otrokyně, jsou prodávány do nevěstinců nebo jsou oběťmi pasáků. Pokud bude mít někdo doma robotickou prostitutku, bude mít podle Levyho menší potřebu vyhledávat ty živé.

"Máme snad trpět obchod s bílým masem?" ptá se. "Umožněme raději, aby si zájemci pořizovali za peníze robotické prostitutky."

Pouze to uškodí, tvrdí kritici

Expertka na etiku a zakladatelka kampaně proti sexu s roboty Kathleen Richardsonová ale nesouhlasí s názorem, že se takto podaří omezit obchod s prostitucí. Robotky se podle ní stanou jen další spornou položkou v nabídce nevěstinců. Projekt podle ní navíc ponižuje samotné sexuální pracovnice, když je staví na roveň robotů.

"Podpoří to v lidech jen touhu dominovat a podrobovat si jinou lidskou bytost," říká. "A také chuť znásilňovat. Je nebezpečné a mimořádně nezodpovědné šířit něco podobného." Robotické prostitutky podle ní mohou povzbuzovat také pedofilní sklony.

Santos je ovšem přesvědčen, že robotické prostitutky mají velký potenciál být ku prospěchu celé společnosti. Mohou podle něj pomoci lesbičkám zahnaným do izolace a gaye a bisexuály chránit před pohlavními chorobami.

"S moderními technologiemi to bylo vždycky takhle," upozorňuje. "Jedni je nadšeně podporují, druzí zatracují. Pokud ale tyto technologie rozvíjíte náležitým způsobem, lidé z nich budou mít vždy prospěch."

Česko je pro novodobé otroky zemí zdrojovou, tranzitní i cílovou, nejhůř se dokazuje v domácnostech a službách, říká Markéta Hronková z organizace La Strada. Nejčastější je podle ní nucená prostituce. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy