Německý tisk přirovnává volby v USA k Bělorusku, mluví o noční můře Američanů

ČTK ČTK
5. 11. 2020 10:59
Noční můra mnohých Američanů, že po měsíci nejistoty a vzájemného obviňování rozhodne o příštím prezidentovi Spojených států soud, se může stát skutečností, napsal magazín Der Spiegel. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) se nad povolebním děním podivuje a pokládá si otázku, zda se to děje skutečně v Americe, a ne v Bělorusku. Chování Trumpa FAZ přirovnal k politickým záchvatům zuřivosti.
Demonstranti protestují proti výzvám Donalda Trumpa, aby se přestaly sčítat korespondenční hlasy.
Demonstranti protestují proti výzvám Donalda Trumpa, aby se přestaly sčítat korespondenční hlasy. | Foto: Reuters

Der Spiegel se v komentářích obává, že volby nerozhodnou voliči, ale soudy. "Existují dva důvody, proč tento zlý sen nemusí být fantazií. Zaprvé, při volbách v roce 2000 tomu tak bylo," napsal o prezidentských volbách, kdy republikán George Bush mladší podle tehdejšího verdiktu Nejvyššího soudu USA porazil demokrata Ala Gorea. "Za druhé, právníci se již kvůli těsnému výsledku na tento scénář připravují," dodal magazín.

Der Spiegel poznamenal, že demokraté již začali vyzývat ke sponzorským darům pro financování soudních procesů. Učinili tak poté, co se krátce po uzavření volebních místností začaly obě kampaně obviňovat z podvodů a co se objevily požadavky na opětovné přepočítání již sečtených hlasů. Trump se již také obrátil na soudy, aby se pokusil v některých amerických státech sčítání zastavit.

"Děje se tohle divadlo skutečně v Americe, ve vlasti moderní demokracie?" táže se FAZ. "Nebo je to v Bělorusku?" dodává. Podle deníku Trump podryl svým zběsilým politickým řáděním nejen důvěru v demokratické procesy v Americe. "Ještě více zneklidňující je to, že si stále ještě polovina Američanů myslí, že takový člověk by měl být jejich prezidentem. Ještě před čtyřmi lety by se dalo tvrdit, co teď není možné, a to, že nevědí, co dělají," poznamenal FAZ.

Rychlé oznámení vítěze nečeká ani list Handelsblatt, podle kterého se opět ukázalo, jak málo Evropané Spojeným státům rozumí. "Jedno je jisté. Trump není žádnou náhodou historie. Svět se na to musí připravit," uvedl Handelsblatt. Ten dodal, že ještě bude trvat dny, či dokonce týdny, než bude jméno příštího amerického prezidenta známo.

Video: Stovky demonstrantů vyšly po volbách do ulic New Yorku. Policie proti nim použila i jízdní kola

Stovky demonstrantů vyšly po volbách do ulic v New Yorku. Policie proti nim použila i jízdní kola. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy