Německý tanker padl do rukou somálským pirátům

Naďa Straková
29. 1. 2009 15:25
Piráti unesli v Adenském zálivu loď s třináctičlennou posádkou
Ruská vojenská loď Něustrašimyj je jednou z mnoha, které v oblasti hlídkují. Přesto k pirátským útokům stále dochází
Ruská vojenská loď Něustrašimyj je jednou z mnoha, které v oblasti hlídkují. Přesto k pirátským útokům stále dochází | Foto: Reuters

Nairobi - Somálští piráti opět zaútočili. V Adenském zálivu se jim podařilo unést německý tanker i s třináctičlennou posádkou. Loď převážela zkapalněný plyn. Jedná se již o třetí loď unesenou somálskými piráty od začátku roku.

Andrew Mwangura z Východoafrického programu na pomoc námořníkům řekl agentuře Reuters, že na palubě německého tankeru bylo 12 Filipínců a jeden Indonésan.

"Není však jasné, do jakého přístavu tanker s bahamskou vlajkou směřoval," prohlásil Mwangura.

V Adenském zálivu, kterým prochází jedna z nejvytíženějších námořních tras na světě, piráti útočí jak na nákladní lodě, tak i na výletní plavidla či soukromé jachty.

Navzdory zvýšené přítomnosti vojenských lodí z mnoha zemí světa, které se podobným incidentům snaží zabránit, útoky somálských pirátů nadále rostou. Jen loni unesli kolem čtyřicítky lodí, přičemž celkem napadli více než stovku plavidel. Za některé z nich získali miliónové výkupné.

Kvůli neutěšené situaci u východoafrického pobřeží narostly dopravcům náklady na pojištění lodí a někteří z nich dokonce místo nejisté cesty Adenským zálivem raději volí delší a nákladnější trasu kolem Jižní Afriky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy