Piráti vyměnili unesený supertanker za 3 milióny dolarů

Roman Gazdík
9. 1. 2009 18:43
Loď Sirius Star, dlouhá 330 metrů, byla unesena v polovině listopadu
Sirius Star na archivním snímku
Sirius Star na archivním snímku | Foto: Reuters

Nairobi - Somálští piráti propustili saúdský tanker Sirius Star, který unesli v polovině listopadu. Podle agentury Reuters za něj dostali výkupné ve výši tří milionů dolarů.

Na palubě tankeru dlouhého 330 metrů, jehož hodnota se odhaduje na 150 milionů dolarů, se nachází náklad ropy v ceně 100 milionů dolarů. Piráti za něj původně požadovali 25 milionů dolarů.

"Poslední skupina banditů se vylodila ze Sirius Star. Loď nyní vyrazila k bezpečným vodám," prohlásil Andrew Mwangura z organizace Východoafrický program na pomoc námořníkům.

Podle amerického námořnictva byl únos tankeru "bezprecedentním" kouskem. Piráti plavidlo velikosti letadlové lodi totiž přepadli ve vzdálenosti 830 kilometrů od somálského pobřeží

Šlo navíc o největší loď, která kdy byla unesena. Sirius Star má kapacitu 318 tisíc tun a na palubě 2 miliony barelů ropy, tedy čtvrtinu denní ropné produkce Saúdské Arábie.


Na palubě se v době únosu nacházelo 25 námořníků britské, chorvatské, polské, filipínské a saúdskoarabské národnosti. Nikomu z nich se nic nestalo. Agentuře AFP to potvrdil jeden z únosců v telefonickém rozhovoru ze somálského města Haradhere.

Somálští piráti mají nadále ve své moci 16 plavidel s více než třemi sty členy jejich posádek. Je mezi nimi i v září unesená ukrajinská nákladní loď Faina, která převážela 33 bojových tanků.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Elitní parkurová série Global Champions, která měla vyvrcholit na podzim v Praze, se už letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru nerozběhne. Zástupci seriálu, v němž závodí i česká jezdkyně Anna Kellnerová, sezonu obnoví příští rok. Oznámili to na webu soutěže.

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

před 32 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy