Piráti vyměnili unesený supertanker za 3 milióny dolarů

Roman Gazdík
9. 1. 2009 18:43
Loď Sirius Star, dlouhá 330 metrů, byla unesena v polovině listopadu
Sirius Star na archivním snímku
Sirius Star na archivním snímku | Foto: Reuters

Nairobi - Somálští piráti propustili saúdský tanker Sirius Star, který unesli v polovině listopadu. Podle agentury Reuters za něj dostali výkupné ve výši tří milionů dolarů.

Na palubě tankeru dlouhého 330 metrů, jehož hodnota se odhaduje na 150 milionů dolarů, se nachází náklad ropy v ceně 100 milionů dolarů. Piráti za něj původně požadovali 25 milionů dolarů.

"Poslední skupina banditů se vylodila ze Sirius Star. Loď nyní vyrazila k bezpečným vodám," prohlásil Andrew Mwangura z organizace Východoafrický program na pomoc námořníkům.

Podle amerického námořnictva byl únos tankeru "bezprecedentním" kouskem. Piráti plavidlo velikosti letadlové lodi totiž přepadli ve vzdálenosti 830 kilometrů od somálského pobřeží

Šlo navíc o největší loď, která kdy byla unesena. Sirius Star má kapacitu 318 tisíc tun a na palubě 2 miliony barelů ropy, tedy čtvrtinu denní ropné produkce Saúdské Arábie.


Na palubě se v době únosu nacházelo 25 námořníků britské, chorvatské, polské, filipínské a saúdskoarabské národnosti. Nikomu z nich se nic nestalo. Agentuře AFP to potvrdil jeden z únosců v telefonickém rozhovoru ze somálského města Haradhere.

Somálští piráti mají nadále ve své moci 16 plavidel s více než třemi sty členy jejich posádek. Je mezi nimi i v září unesená ukrajinská nákladní loď Faina, která převážela 33 bojových tanků.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy