Německý policejní prezident a ministr vnitra hájili práci policistů při silvestrovských útocích

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2016 22:58
Německý policejní prezident Dieter Romann a ministr vnitra Thomas de Maizière v pondělí vypovídali před vyšetřovací komisí zemského sněmu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, aby vysvětlili okolnosti loňských silvestrovských sexuálních útoků. "Odvrácení bezprostředního ohrožení má přednost před pronásledováním pachatelů trestných činů," vysvětloval Romann. Události silvestrovské noci se podle ministra vnitra nedaly očekávat, a policie se tak na ně nemohla lépe připravit.
Kolín nad Rýnem.
Kolín nad Rýnem. | Foto: ČTK

Düsseldorf – Policisté v německém Kolíně nad Rýnem museli během loňské silvestrovské noci zadržené muže podezřelé z násilných činů či krádeží často nechat zase jít, aby tak mohli přispěchat na pomoc dalších obětem. Vyšetřovací komisi zemského sněmu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko to v pondělí řekl policejní prezident Dieter Romann. Před komisí vypovídal také spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière.

Na prostranství mezi kolínským dómem a nádražím, kde v noci ze Silvestra na Nový rok došlo ke stovkám trestných činů včetně znásilnění, bylo podle Romanna 67 policistů, tedy výrazně více než v předchozích letech. Další posily podle něj nebylo tehdy možné povolat.

"Odvrácení bezprostředního ohrožení má přednost před pronásledováním pachatelů trestných činů," uvedl Romann.

"Bojovali jako nejstatečnější válečníci do šesti hodin do rána, zažili šokující věci, k smrti unavení pak padli do postele. Byl to Nový rok, někteří (policisté) měli volno, mají rodiny," odpověděl Romann na otázku vyšetřovací komise, proč trvalo policii tak dlouho, než o rozsahu silvestrovských událostí v Kolíně nad Rýnem informovala nadřízené. Nezjistil jsem, že by se někdo pokusil informace o rozsahu silvestrovských násilností úmyslně zamlčet, dodal policejní prezident.

Události silvestrovské noci se nedaly očekávat

Ministr vnitra Maizière před vyšetřovací komisí vyzval k "tvrdé odpovědi právního státu" na podobné "odpudivé činy". Kritizoval také Spolkovou radu, komoru německého parlamentu, která zastupuje zájmy spolkových zemí, která zatím neschválila prohlášení Alžírska, Tuniska a Maroka za bezpečné země. To by Německu umožnilo odmítat žádosti občanů těchto zemí o azyl.

Události silvestrovské noci se podle ministra vnitra nedaly očekávat, a policie se tak na ně nemohla lépe připravit. "Ze současného pohledu nelze popřít, že policistů nebyl na místě dostatek," uvedl Maizière.

Kvůli incidentům ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem bylo přijato přes 1200 trestních oznámení, z toho asi 500 kvůli činům sexuální povahy, včetně znásilnění. Většina podezřelých spadá podle prokuratury do obecné kategorie uprchlíka. Mezi podezřelými je nejvíce Maročanů a Alžířanů. Celkem policie našla více než 75 podezřelých.

Po silvestrovském incidentu v porýnské metropoli zesílilo v Německu volání po tvrdším přístupu k migrantům, kteří se prohřeší proti zákonu.

Vyšetřovací komise zemského sněmu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, jejíž je Kolín nad Rýnem součástí, chce své vyšetřování ukončit v prosinci.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy