Německo vyzbrojí Kurdy na boj s IS samopaly a raketami

ČTK ČTK
31. 8. 2014 21:21
Dodávka by se měla uskutečnit do konce září. Kabinet Angely Merkelové přislíbil dodat 30 raketometů typu Milan a 500 protipancéřových raket.
Kurdům pomohou i Češi či Britové.
Kurdům pomohou i Češi či Britové. | Foto: Reuters

Berlín - Německo dodá Kurdům, kteří v severním Iráku bojují proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS), protipancéřové rakety a samopaly.

Dodávka by se měla uskutečnit do konce září, rozhodla v neděli večer na mimořádném jednání vláda kancléřky Angely Merkelové.

Vyzbrojením Kurdů se bude v pondělí zabývat ještě Spolkový sněm, podle německé ústavy ale nemůže rozhodnutí vlády změnit.

Raketomety, samopaly, neprůstřelné vesty

Kabinet přislíbil dodat kurdským bojovníkům 30 raketometů typu Milan a 500 protipancéřových raket.

Kurdové žádali Německo speciálně o tyto zbraně, aby mohli účinně bojovat proti obrněným vozidlům, kterých se stoupenci IS zmocnili po dobytí několika iráckých armádních skladů.

Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Kromě raketometů by mělo Německo poskytnout Kurdům také 8000 samopalů. Už dříve Německo dodalo do Iráku helmy, neprůstřelné vesty a zařízení pro noční vidění, stejně jako humanitární pomoc.

Vláda Merkelové rozhodla o rozšíření humanitárního nasazení, společně se zbraněmi by do Iráku měla zamířit pomoc v hodnotě 50 milionů eur (1,4 miliardy korun).

"Je naší humanitární povinností a v zájmu naší bezpečnosti pomoci trpícím a zastavit IS," uvedlo německé ministerstvo obrany v prohlášení.

Ministryně obrany Ursula von der Leyenová k tomu uvedla, že situace v Iráku je "nanejvýš kritická".

Pomohou i Češi

Zbrojní pomoc už Kurdům v Iráku poskytly Spojené státy a Británie, export zbraní odsouhlasili také italští poslanci.

Česká vláda ve středu schválila, že kurdským jednotkám poskytne deset milionů nábojů do útočných pušek AK-47, osm milionů kusů munice do kulometů, 5000 nábojů do pancéřovek a 5000 ručních granátů.

 

Právě se děje

Další zprávy