Ústavní soud, který posuzoval zákon o bezpečnosti vzdušného prostoru, prohlásil normu povolující sestřelení uneseného letadla s pasažéry za neplatnou.
Zákon omezuje právo na život
Podle ústavních soudců porušuje zákon o bezpečnosti vzdušného prostoru nejen základní lidské právo na život, ale i právo na lidskou důstojnost, neboť nevinní cestující by se stali pouhým objektem státní akce.
Kromě toho je povolení k sestřelení letadla prohřeškem proti ústavnímu omezení vnitrostátního použití armády, rozhodl soud. A právě tato část jeho nálezu komplikuje i přípravy na letošní fotbalové mistrovství světa, které začne v Německu 9. června.
Budou vojáci pomáhat během fotbalového šampionátu?
Ministr vnitra Wolfgang Schäuble totiž usiluje o to, aby během šampionátu některé úlohy policie převzala armáda. Soud ale zdůraznil, že vnitrostátní nasazení armády je přísně vymezeno.
"Nasazení armádních sil k jiným účelům než k obraně je podle platného ústavního práva vázáno na velmi striktní podmínky," řekl předseda soudu Hans-Jürgen Papier.
Vojáci mohou ve vlastní zemi pomáhat jen při přírodních katastrofách a těžkých nehodách či neštěstích. Kromě toho ústava nedovoluje nasazení vojenských zbraní. Zákon o bezpečnosti vzdušného prostoru tyto podmínky nesplňuje, stejně jako dosavadní úvahy o využití armády při ochraně šampionátu.
SPD, Zelení a FDP možnost využití vojenských sil během mistrovství odmítají, Schäubleho úsilí naopak podporuje jeho bavorský zemský kolega Günter Beckstein z CSU. Koaliční smlouva mezi CDU/CSU a SPD předpokládá, že po vyslovení ústavního nálezu přezkoumají vládní strany možnost změny ústavy.