Berlín - Německá velká koalice se shodla na definitivní podobě muzea vyhnání. Kontroverzní Centrum proti vyháněním, za nímž stojí Svaz vyhnanců (BdV), ale nepodpoří.
"Půjde o nadaci pod křídly Německého historického muzea," řekl deníku Süddeutsche Zeitung místopředseda Bundestagu Wolfgang Thierse (SPD).
Celý koncept, na jehož rovoj půjde příští rok ze státního rozpočtu 1,2 miliony eur, by měla vláda zveřejnit podle něj "ještě v listopadu nebo v prosinci".
"Na projektu, který spolková vláda uskuteční, se Svaz vyhnanců nepodílí," zdůraznil Thierse. BdV tak neuspěl v úsilí prosadit své kontroverzní Centrum proti vyhánění jako základ vládního konceptu. "Budeme se snažit, aby nedošlo k prolnutí obou projektů," dodal politik.
Základem "viditelného znamení", jak je památník definován ve dva roky staré koaliční smlouvě, bude opuštěné a rozbořené Anhaltské nádraží v Berlíně, které podle expertů bude po rekonstrukci disponovat výstavní plochou až 18 tisíc metrů čtvečních.
Jádrem by měla být výstava Útěk, vyhnání, integrace, kterou Německé historické muzeum před rokem připravilo s bonnským Domem dějin SRN. Památník by měl pojmout také knihovnu a badatelské centrum.
Předsedkyně BdV Erika Steinbachová rozhodnutí přivítala i s tím, že se na něm odsunutí nebudou podílet. "Odpovídá to dohodám, podle nichž budou vyhnanci zastoupeni v nejdůležitejších grémiích vládního dokumentačního centra," řekla pro server Spiegel Online.