Krajanská sdružení žádají odstranění zákonů o vyhánění

Blahoslav Hruška
22. 10. 2007 21:25
BdV chce vládní podporu pro Centrum vyhánění

Berlín - K odstranění zákonů o vyvlastňování a vyhánění vyzvala předsedkyně německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová na slavnostním shromáždění k 50. výročí založení. Informovaly o tom České noviny s odvoláním na ČTK.

Vyzvala rovněž k dialogu mezi německými politiky a jejich partnery z ostatních evropských zemí o této stránce poválečných dějin. Německá kancléřka Angela Merkelová ji v projevu ujistila, že cílem spolkové vlády je hledat na dané téma "přiměřený" dialog se sousedními zeměmi.

Prohlásila, že osud vyhnaných Němců je součástí německé identity a kulturní dědictví bývalých východních částí Německa je součástí německé kultury. Zdůraznila však také, že nelze přehlížet zločiny národního socialismu a zaměňovat příčiny a následky.

Předsedkyně Svazu vyhnanců zopakovala, že v Německu musí vzniknout chystané Centrum vyhánění, které má dokumentovat vysídlování Němců, ale i dalších národů ve 20. století.

"My jsme si to v koaliční smlouvě předsevzali a uskutečníme to," reagovala premiérka. Zatím je to však jen prohlášení.

Karikatura, která šokovala. Předsedkyně BdV Erika Steinbachová v uniformě SS rajtuje na hřbetě tehdejšího kancléře Schrödera.
Karikatura, která šokovala. Předsedkyně BdV Erika Steinbachová v uniformě SS rajtuje na hřbetě tehdejšího kancléře Schrödera. | Foto: Wprost

Když 27. října 1957 vznikl Svaz vyhnanců (BdV) jako zastřešující organizace jedenadvaceti krajanských sdružení (landsmanšaftů), slibovali si jeho členové důraznější prosazení své priority: práva na domovinu.

Politických cílů se svaz nevzdal ani po půl století. Ke svým padesátinám by si přál jediné: získat vládní zakázku na památník všem vyhnancům.

Německá velká koalice si totiž do svého programu dala "vybudování viditelného znamení" vyhnancům. Jakou konkrétní podobu by takové znamení mělo mít, ale pořád není jasné.

Zatímco CDU alespoň na svém sjezdu formálně doporučila přiklepnout tento vládní grant Svazu vyhnanců, sociální demokraté jsou zásadně proti.

BdV nicméně již sedm let provozuje kontroverzní nadaci Centrum proti vyháněním, která má na svém kontě například velkou výstavu Vynucené cesty, jež měla prezentovat podobu centra jako mezinárodní badatelské instituce.

Loňská expozice v Paláci korunních princů na berlínské třídě Unter den Linden pořádaná Svazem vyhnanců ale nedopadla příliš optimisticky.

Bavorsko je oficiálním ochráncem největší organizace uvnitř BdV: sudetoněmeckého landsmanšaftu.
Bavorsko je oficiálním ochráncem největší organizace uvnitř BdV: sudetoněmeckého landsmanšaftu. | Foto: Reuters

Podle mnoha historiků příklady násilné migrace v Evropě (Řecko, bývalá Jugoslávie) sloužily jen jako stafáž pro jednostranný výklad odsunu německého obyvatelstva jako zločinné praktiky.

Poláci dokonce kvůli kontroverzím z výstavy odvezli jeden z nejdůležitějších exponátů: lodní zvon z lodi Wilhelm Gustloff, na jejíž palubě v lednu 1945 zahynulo na devět tisíc německých uprchlíků.

Alespoň pro Poláky nicméně největším problémem BdV zůstává jeho předsedkyně Erika Steinbachová. Vyčítají jí, že jako dcera okupačního důstojníka nemá právo mluvit o Polsku jako o domově, odkud její rodina musela odejít.

Podle historiků si BdV také nikdy nezodpověděl na základní otázku: na co vlastně vzpomínat a k čemu se vracet. "Vzpomínky na vyhnání deformovaly vzpomínky na válku," píše o problému kultury vzpomínání německý historik Erik Franzen.

"Ve vyhrocené podobě zní diktum následovně: nelze myslet na válku, aniž bychom nevzpomněli jejích obětí - vyhnanců. Ale na vyhnance lze také vzpomínat, aniž bychom stále museli připomínat likvidační válku vedenou Německem. Hra s touto tlustou čarou - v prvním případě zapovězenou, ve druhém vytouženou - se hrála podle libosti," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy