Německo, pomoz! volá Bush i Putin

lem
27. 6. 2006 14:54
Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová najde řešení každé krize. Očekávání německých spojenců spojená s šéfkou berlínské vlády nezná mezí.
Angela Merkelová má najít lék na světové problémy.
Angela Merkelová má najít lék na světové problémy. | Foto: Reuters

Německo se po desetiletích, kdy pouze přihlíželo mocenskému soupeření velmocí, ocitá ve výjimečné roli. Svět se tentokrát obrací s žádostí o pomoc na Berlín.

Vyřešit všechny problémy je nemožné

Většina evropských představitelů doufá, že již příští rok bude s přispěním německé kancléřky Angely Merkelové vyřešena krize kolem evropské ústavy. Evropská země, která nemá právo veta v Radě bezpečnosti OSN, hraje zásadní roli také při jednání o íránském jaderném programu. Dávní soupeři Rusko a Spojené státy zase doufají, že "nestranné" Německo vyřeší řadu jejich sporů, ať už jde o Blízký východ či rozšíření Severoatlantické aliance.  

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Německé reformy se hnuly kupředu
  • Němci vymírají, mají nejmíň dětí na světě
  • Merkelové končí "doba červených koberců"
  • Evropští lékaři, do ulic! Jde o platy

Před německým přetížením a přehnaným očekáváním zahraničních mocností však varuje předseda zahraničního výboru německého parlamentu Ruprecht Polenz. "Již nyní jsme dosáhli 90 procent našich kapacit. Vyřešit všechny problémy se nám nemůže povést," tvrdí Polenz v německém deníku Spiegel.

Superhrdinka Merkelová

Z Angely Merkelové se během pár měsíců stala nová hvězda mezinárodní diplomacie. "Merkelová má charakter, což je mezi představiteli států výjimečné," tvrdí francouzský prezident Jacques Chirac. "Je schopna naslouchat, analyzovat a učinit patřičná rozhodnutí."

Za "chytrou a schopnou" považuje německou kancléřku také americký prezident George Bush. 

Podle slov koordinátora německo-americké spolupráce na ministerstvu zahraničí Karstena Voigta nejde jen o pochlebování, ale o pragmatickou diplomatickou hru. Washington totiž hledá silného spojence v Evropě. "Jakmile zjistili, že Británie je již nepodpoří, vzpomněli si na Německo," prohlásil.

Za
Za | Foto: Aktuálně.cz

Celé Německo se přesto ptá: "Nejsou naděje vkládané do Merkelové příliš velké?"

Němečtí politici i  média vidí celou věc realisticky a upozorňují na to, že jejich země nebude schopna splnit očekávání mezinárodního společenství, což povede k deziluzi. "Merkelová nemůže naplnit očekávání a stát se superhrdinkou," tvrdí jeden z jejich poradců. "Není v lidských silách vyřešit všechny stávající problémy."

Její silná pozice má navíc co do činění se slabinami ostatních. George Bush kvůli válce v Iráku čelí historicky nejnižší podpoře veřejnosti. Francouzi považují Chiraka za nevýrazného a marně hledají charismatičtějšího nástupce. Stejně tak řeší vnitropolitickou krizi britský premiér Tony Blair, jehož odchod z premiérského postu se očekává již příští rok.

Euroústava, Rusko i Írán

Podle sociálního demokrata Martina Schulze se Německo přestalo chovat jako národní stát a stala se z něj vedoucí evropská mocnost.

"Z Německa se stal hlavní vyjednavač mezi Východem a Západem," prohlásil.

Německo tak bude mít hlavní slovo při řešení krize kolem euroústavy, íránského jaderného programu i vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Hlavní evropští představitelé se již v Bruselu dohodli, že Německo přijde s novou strategií, jak naložit s euroústavou. Mělo by se tak stát během německého předsednictví, tedy ještě předtím, než se vlády nad Evropskou unií ujme "euroskeptická" Francie.

Francouzi považují Chiraca za nevýrazného a marně hledají charismatičtějšího nástupce.
Francouzi považují Chiraca za nevýrazného a marně hledají charismatičtějšího nástupce. | Foto: Reuters

Podle Merkelové však kosmetické změny ústavy nic nevyřeší a je třeba odložit současný návrh a začít odznovu. Německý spojenec a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker je přesto opatrný. "Neměli bychom Německo příliš zatížit ústavou," prohlásil.

Evropa i Spojené státy stejně tak doufají, že Německo přinutí Moskvu, aby přijala členství postsovětských republik (Gruzie a Ukrajiny) v NATO, urovnala vztahy s kavkazskými republikami, navázala spolupráci s Evropou v otázkách energetiky a spolupracovala s mezinárodním společenstvím v otázkách íránského jaderného programu.

Merkelová je přitom v postoji k Rusku pragmatická. "Budeme závislí na ruském plynu dlouhou dobu," prohlásila a posvětila tak stavbu podmořského plynovodu z Ruska. Washington navíc nutí k tomu, aby přijal velmocenské postavení Ruska na Blízkém východě.

 

Právě se děje

Další zprávy