Mateřská v Německu: dvě třetiny platu

Lenka Málková
26. 6. 2006 0:00
Berlín - Německá vláda se po měsících váhání odhodlala k prvním reformám. Jedna z nich má pomoci zastavit vymírání.

V době, kdy většina států bojuje s klesající porodností a stárnoucí populací, se německá velká koalice shodla na speciálním balíčku opatření. Díky němu bude rodič, který zůstane po narození dítěte doma, pobírat po dobu jednoho roku 67 procent čisté mzdy.

Maximálně si příjde měsíčně na 1800 euro; osoby vydělávající méně než tisíc euro za měsíc budou po celý rok dostávat sto procent svého platu.

Překvapivý krok vpřed

Návrh, na kterém se zatím shodla vláda a v září o něm rozhodne německý parlament, znamená překvapivý krok vpřed. "Je to velké vítězství kancléřky Merkelové," tvrdí právník Bundestagu Philipp Missfelder.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Němci vymírají, mají nejmíň dětí na světě
  • Merkelové končí "doba červených koberců"
  • Evropští lékaři, do ulic! Jde o platy

Co slibovala koaliční smlouva CDU a SPD:

  • zvýšení daně z přidané hodnoty z 16 na 19 procent
  • osoby z vyššími příjmy se musí připravit na výšší daň z příjmů
  • omezí se příspěvky na dojíždění za prací
  • východní Němci dostanou stejnou podporu v nezaměstnanosti jako jejich západní spoluobčané
  • zkušební lhůta pro nové zaměstnance se zvýší až na dva roky 24 měsíců
  • do roku 2035 se posune věková hranice pro odchod do důchodu ze současných 65 na 67 let
  • rodič, který zůstane po narození dítěte doma, bude rok pobírat 67 procent čisté mzdy.

Spolu s křesťansko-demokratickou ministryní pro rodinu Ursulou von der Leyenovou se Angele Merkelové podařilo přesvědčit členy vlastní strany, aby učinili první krok k dlouho plánované rodinné reformě.

"Proti těmto změnám byl v CDU velký odpor," řekla pro International Herald Tribune německá ministryně von der Leyenová. "Musíme ale modernizovat stranu."

"Návrh, na němž se vláda shodla, je důležitý, ale jde jen o první krok na cestě k velké reformě," upozornil demograf Uwe Perlitz.

Podle údajů ministerstva pro rodinné záležitosti je třicet procent německých pracujících žen bezdětných a míra porodnosti nejnižší v celé Evropě.

DPH se zvýší už od ledna

Současně německá Spolková rada také definitivně schválila kontroverzní vládní návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty z 16 na 19 procent. Největší zvýšení daní od konce druhé světové války začne platit od příštího ledna.

Důležitý, byť dílčí úspěch, si vláda připsala v pátek. Spolkový sněm s půlročním zpožděním schválil návrh federálního rozpočtu na letošní rok. Výpůjčky k pokrytí deficitu by se proti loňsku měly zvýšit o sedm miliard na 38,2 miliardy eur.

Rozpočtový deficit by měl letos dosáhnout 3,3 procenta hrubého domácího produktu. Německo od roku 2002 překračuje limit tří procent HDP, stanovený pro země eurozóny. Vláda Angely Merkelové hodlá schodek stlačit pod tříprocentní hranici příští rok, především s pomocí zvýšené daně z přidané hodnoty.

Dohada rivalů vázne

Tlak na velkou koalici konzervativců a sociálních demokratů se přijetím zákona o daních i rozpočtu zmírnil. Pochybnosti o tom, zda velká koalice dokáže prosadit nepopulární reformy, však přetrvávají. Jejími dalšími prioritami je snížení firemních daní a reforma systému zdravotního pojištění.

Ukazuje se, že součinnost dvou stran, které jsou za normálních okolností rivaly na politické scéně, není tak jednoduchá, jak se mohlo zdát.

Zatím poslední ukázkou je spor o korektury nejdůležitější reformy minulé vlády, balíčku zákonů Hartz IV, které měly snížit nezaměstnanost.

  • Německo vs. nezaměstnanost: 0:1 - NAJDETE ZDE

Koalice se po debatách, které noviny označovaly jako vážný rozkol, dohodla na úpravách, kancléřka je ale už označila za nedostatečné a nebylo jasné ani to, zda je podpoří zemští premiéři v horní parlamentní komoře, Spolkové radě. Vyjednávání o dalším balíčku změn vláda odložila na podzim.

 

Právě se děje

Další zprávy