Berlín - Německo přitvrzuje postup proti rodičům, kteří odmítají nechat své potomky očkovat. Těm, kteří se o očkování alespoň neporadí s lékařem, bude hrozit nahlášení školou a pokuta až dva a půl tisíce eur (zhruba 66 tisíc korun).
O novém zákonu bude ve čtvrtek hlasovat Spolkový sněm a obecně se očekává, že úprava hladce projde.
Pokud se tak stane, mateřské školy budou muset hlásit zdravotním úřadům rodiče, kteří nepředloží důkaz, že se s lékařem o očkování svých dětí poradili.
Pokuty hrozí takovým německým rodičům už v současnosti. Dosud se ale mateřské školy mohly samy rozhodnout, zda odpůrce očkování oznámí úřadům nebo ne.
Německý ministr zdravotnictví Hermann Gröhe zdůvodňuje zpřísnění zákona hrozící epidemií spalniček. "Nikdo nemůže být lhostejný k faktu, že lidé stále umírají na spalničky," citovala ministra agentura Reuters.
Podle Institutu Roberta Kocha bylo jen do poloviny dubna v Německu zaznamenáno 410 případů onemocnění spalničkami. To je významný nárůst ve srovnání s 325 případy za celý loňský rok.
Institut upozorňuje, že kromě dětí by se měli nechat proti spalničkám očkovat i všichni dospělí narození po roce 1970. A to v takovém případě, pokud proti této nemoci ještě nebyli očkováni vůbec nebo byli jen jednou.
Spory mezi rodiči o tom, jestli dítě nechat očkovat, nebo ne, řeší už i soudy.
Předminulý týden například německý soud rozhodl, že otec může trvat na tom, aby jeho dítě bylo očkováno, i když s tím matka dítěte nesouhlasí. Případ se týkal páru, který žije odděleně a dítě má v péči matka.
Očkování řeší i Itálie
Německo není jediné, které zpřísňuje postup vůči rodičům odmítajícím očkování.
Před dvěma týdny Itálie zavedla povinnost očkovat školní děti do 16 let hned dvanácti vakcínami.
Rodičům, kteří pošlou své dítě v šesti letech do školy bez řádného očkování, budou hrozit mnohem vyšší pokuty než dosud (nyní pokuty činí 150 až 250 eur, tedy zhruba 4000 až 6600 korun).
Neočkované děti navíc nebudou moci chodit do mateřských škol.
Italský premiér Paolo Gentiloni zdůvodňuje svůj krok tím, že se v poslední době výrazně snížila proočkovanost italské populace.
"Nedostatek vhodných opatření v průběhu let a šíření pseudovědeckých teorií zejména v posledních měsících přinesly snížení ochrany," řekl britskému serveru BBC.
A fakta mu dávají za pravdu. Itálie za letošek zaznamenala oproti celému loňskému roku trojnásobný počet onemocnění spalničkami. Nových případů této virové choroby jsou od ledna už dva tisíce.
Podíl dvouletých dětí, které jsou očkované proti spalničkám, se přitom snížil z více než 90 procent pod 80 procent.
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) by proočkovanost populace přitom měla být nejméně 95procentní.
Kde je situace nejhorší
Podle WHO se od zavedení dvou dávek vakcíny proti spalničkám výskyt této nemoci v Evropě rychle snížil. Loni se oficiálně objevilo pět tisíc případů, což je nejméně v historii.
Přesto WHO označila 14 evropských zemí jako endemické (trvale se zde vyskytující - pozn. red.) pro spalničky.
A zvýšený počet onemocnění v letošním roce hlásí sedm z těchto zemí: kromě zmíněného Německa a Itálie jsou to i Francie, Polsko, Rumunsko, Švýcarsko a Ukrajina.
Pro děti v Česku je nyní povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B.
Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi.
Proočkovanost českých dětí v posledních letech klesá. Dvě dávky vakcíny proti spalničkám mělo v roce 2012 přes 98 procent dětí. Ke konci roku 2015 jich bylo 93,5 procenta.
Loni v lednu se Ústavní soud zastal rodičů z Brněnska pokutovaných za to, že nenechali naočkovat dítě povinnou hexavakcínou. Důvodem pro odmítnutí očkování může být nejen náboženství, což soud uznal již v minulosti, ale v mimořádných případech i svoboda svědomí v širším smyslu.