Berlín - Němečtí vojáci se čím dál více angažují v zahraničních misích. Ministerstvo obrany má ale problém: nemá žádný řád, kterým by je mohlo odměnit za statečnost.
Mezi návrhy na nové ocenění, o nichž se intenzivně diskutuje již dva roky, se ve středu objevil jeden, který vyvolal vlnu nevole.
Poslanec CDU Reinhard Beck totiž v projevu k aktivním zálohám navrhl za "zvláštní odvahu a zvláštní statečnost" dekorovat příslušníky bundeswehru Železným křížem, tedy vyznamenáním neblaze spjatým se zločiny wehrmachtu za druhé světové války.
Železný kříž
Železný kříž
- Válečné vyznamenání založil pruský král Friedrich Vilém III. v roce 1813.
- Černý kříž s bílou obrubou se uděloval za válečnou chrabrost. Největšího uplatnění nalezl za I. i II. světové války, kdy řád doplnil znak hákového kříže.
- Řád měl tři stupně, 1., 2. a tzv. Velký kříž Železného kříže. Modernizovaný železný kříž je výsostným znakem bundeswehru.
"Vím, že pod tímto znakem došlo k mnoha hrůzným událostem," řekl Beck. Jenže černý rovnoramenný kříž převzal bundeswehr jako svůj výsostný znak, a tak je podle Becka také "znamením pomoci a solidarity".
Za Becka se postavily také některé vojenské špičky. "Železný kříž považuji za nepošpiněný. Jeho tradice sahá do osvobozovacích válek. A na ty bychom měli být hrdí," řekl serveru Spiegel Online Harald Kujat, někdejší generální inspektor armády a předseda vojenského výboru NATO.
Sám ministr obrany Franz Jung nejprve Beckův návrh výslovně neodmítl.
Následně ale vydal prohlášení, podle něhož je nové vyznamenání již na světě. Po dohodě s prezidentskou kanceláří, která nové řády schvaluje, bude vytvořen nový stupeň stávajícího vojenského řádu bundeswehru.
Symbolika, která byla využívána také za nacismu, je ovšem nadále oblíbená také mezi samotnými vojáky. V Afghánistánu se na dvou džípech německých jednotek dokonce před dvěma lety objevilo logo palmy s hákovým křížem, tedy znak Rommelova Afrikakorpsu.