Berlín - Situace v Německu se v souvislosti se střevní nákazou mírně dramatizuje. Tamním nemocnicím ubyvají zásoby krve a krevních produktů včetně včetně plazmy a transfuzní stanice volají nové a další dárce.
"Potřebujeme doplnit zásoby krve a plazmy," citovala stanice BBC Lutze Schmidta, který vede hamburskou službu dárců krve.
Zpravodajka České televize v Německu pak uvedla, že situace s krví není v Německu kritická, ale lékaři pro jistotu zajišťují nové zásoby.
V Německu už krvácivému průjmu způsobenému novým typem bakterie E.coli podlehlo 18 lidí a počet infikovaných už podle agentury DPA přesáhl 2000.
Jenom za poslední dva dny pracovního týdne přibylo na 200 nových případů, přesto epidemiologové říkají, že nakažených nepřibývá takovým tempem jako v minulých dnech.
Usilovné pátrání
Němečtí odborníci usilovně, ale také dosud bez výsledně pátrají po zdroji nákazy. Pátrání se v současné době soustředí zejména na dvě německá města - Lübeck a právě na Hamburk.
Podle regionálních novin Lübecker Nachrichten je možné, že se 17 lidí nakazilo v jedné restauraci v Lübecku. Jedna z nakažených žen už zemřela.
V České republice byl dosud prokázán jeden případ, u Američanky, která do země přijela právě ze sousední západní země. Jednu oběť má nákaza také ve Švédsku.
Ve 12 zemích
Světová zdravotnická organizace oznámila, že nemoc se vyskytla ve 12 státech a většina nakažených byli lidé, kteří nedávno navštívili severní Německo.
Podle vědců je za onemocněním nový kmen bakterie E.coli - mutace bakterie zvané enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) produkuje velmi jedovatý toxin společně s nezvyklým biologickým "lepidlem", které jí umožňuje dobře se uchytit v lidských střevech.
Německé ministerstvo zdravotnictví trvá na doporučení, aby se lidé na severu Německa vyhýbali syrové zelenině, zejména okurkám, rajčatům a salátu. Rusko kvůli nákaze zakázalo dovoz veškeré zeleniny ze zemí Evropské unie. Okurky, rajčata a salát dovážený z Německa a Španělska přísně kontrolují také Spojené státy.