Berlín - Ostrý spor o migraci v německé koaliční vládě neutichá. Šéf bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) a ministr vnitra Horst Seehofer znovu jedná se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Pak podle svých slov zváží, zda setrvá ve svých funkcích - jak z čela strany, tak i odstoupení z funkce ministra vnitra.
"Ano, řekl jsem, že nabídku obě své funkce, že to udělám v příštích třech dnech," řekl v neděli v noci. Agentura DPA s odvoláním na zdroje z nedělního uzavřeného jednání CSU v Mnichově uvedla, že nejužší vedení CSU se snažilo Seehofera přesvědčit, aby demise nepodával. Maratonské jednání, které trvalo přes osm hodin, bylo přerušeno a vedení strany se Seehoferem konzultovalo. Seehofer chce v pondělí vést krizová jednání se špičkami CDU a poté se rozhodnout, zda odstoupí.
Rovněž CDU v neděli jednala o migrační politice. Mluvčí strany ale v pondělí časně ráno oznámila přerušení jednání, které má v Berlíně pokračuje od 08:30.
Agentura AFP citovala další zdroj, podle něhož Seehofer zvažuje demisi, protože se domnívá, že nemá dostatečnou podporu. Podle tohoto zdroje zatím není jasné, co to bude znamenat pro budoucnost německé vlády.
Nechceme ohrozit stabilitu vlády, vzkazuje bavorský premiér
Bavorský premiér Markus Söder v pondělí prohlásil, že bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) nechce ohrozit stabilitu německé vlády.
Söder poznamenal, že Seehoferova nabídka rezignace bavorskou stranu překvapil. "Je mnoho možných kompromisů, včetně některých, které jsme nabídli k dosažení řešení my, a to je velmi důležité. A doufáme, že to je možné. Jedno je jasné: stabilita vlády není otázka pro nás," citovala bavorského premiéra agentura Reuters.
Pokud by se CSU rozhodla opustit vládní koalici, přišla by kancléřka Merkelová o parlamentní většinu a uvrhlo by to zemi do hluboké politické krize. Bavorská strana by také mohla jen nahradit Seehofera jiným politikem, který by mohl s kancléřkou Merkelovou z CDU vyjednat kompromis o migrační politice Německa.
Při stranickém jednání Seehofer nastínil podle zdrojů z jednání tři možné scénáře pro řešení krize. Buď ustoupí v otázce migrační politiky kancléřce Merkelové, nebo se jí postaví a nařídí vracet migranty, kteří požádali o azyl jinde, již na hranicích. To by vedlo k tomu, že by ho kancléřka zbavila funkce a vládní koalice by se rozpadla. Třetí možností je pak jeho demise, které prý dává přednost.
Vracení přímo z hranic
Seehofer prosazuje, aby migranti, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, byli vraceni přímo z německých hranic. Kancléřka to odmítá, pokud v rámci EU nebudou existovat příslušné dohody.
Seehofer se ještě v sobotu pozdě večer s Merkelovou setkal, podle zdroje agentury Reuters ale v neděli tuto schůzku označil za neplodnou.
"Sdílím názor CSU, že je třeba omezit počet imigrantů, které do Evropy přivádějí pašeráci, a také sdílím názor, že žadatelé o azyl si jednoduše nemohou vybírat, do jaké země chtějí jít," uvedla v neděli kancléřka a připomněla, že dosáhla dohody s Řeckem a Španělskem o vracení migrantů. S CSU ji prý rozděluje jen to, jakým způsobem migraci omezit. Merkelovou v neděli v tomto směru vedení CDU jasně podpořilo.
Vedoucí představitelé CSU jsou rozděleni v názoru, jak čelit pravicově populistické Alternativě pro Německo v říjnových zemských volbách, poznamenala v souvislosti s celolu krizí agentura Reuters.
Někteří členové CSU poukazovali také na to, že u voličů v Bavorsku je populárnější Merkelová než Seehofer i bavorský premiér Markus Söder. Podle nich by důrazem na krajní přístup k migraci mohla CSU přijít v Bavorsku o centristické voliče, uvedl Reuters.
Video: Migranti na lodi Lifeline ve Středozemním moři.