Německá vláda dala zelenou operaci proti Islámskému státu, chce nasadit 1200 vojáků

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 12. 2015 10:48
1200 vojáků, průzkumná letadla Tornado, tankovací letoun a vojenskou fregatu. Takový je plán německé vlády na zapojení do vojenské operace proti Islámskému státu. Jen příští rok hodlá Berlín na bojové operace ve východním Středomoří, Perském zálivu či Rudém moři vyčlenit 134 milionů eur. Potřeba bude ještě souhlas parlamentu, který se ale předpokládá.
Jen příští rok hodlá Berlín na bojové operace vyčlenit 134 milionů eur. Ilustrační foto.
Jen příští rok hodlá Berlín na bojové operace vyčlenit 134 milionů eur. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německá vláda podle očekávání schválila vojenskou operaci proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii a také v Iráku.

Záležitost nyní musí posoudit parlament, od kterého se ale předpokládá hladký souhlas.

Středomoří i Perský záliv

Německo do bojů nasadí 1200 vojáků, průzkumná letadla Tornado, tankovací letoun a vojenskou fregatu.

Jen příští rok hodlá Berlín na bojové operace vyčlenit 134 milionů eur (přes 3,6 miliardy korun). Společný návrh ministryně obrany Ursuly von der Leyenové a ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera upřesňuje místa nasazení, kterými jsou východní Středomoří, Perský záliv, Rudé moře a přilehlé vody.

Vojenská operace by se měla uskutečnit na základě článku 51 Charty OSN. Ten opravňuje ke kolektivní obraně, pokud je některý z členských států OSN napaden a dokud Rada bezpečnosti OSN neučiní příslušná opatření k zachování mezinárodního míru. Mandát Německa by byl omezen do 31. prosince 2016.

Němci se obávají hrozby atentátů

Časové ohraničení vojenských operací v zahraničí na jeden rok je podle DPA běžné.

Šéf svazu německých vojáků André Wüstner nicméně v televizi ARD upozornil, že konflikt může být vleklý.  "Boj proti džihádistům může trvat hodně přes deset let," řekl Wüstner a připomněl zkušenosti z válek v Iráku a v Afghánistánu. Zároveň vyzval vládu, aby si jasně stanovila, jakých cílů chce vojenskou operací dosáhnout.

Wüstner také varoval, že čistě vojenskými prostředky nebude možné situaci v Sýrii vyřešit. Podle něj se musí najít dohoda mezi všemi státy, které mají v oblasti své zájmy, protože ty jsou často protichůdné.

Podle průzkumu společnosti Forsa se ale Němci obávají, že zapojení do boje zvýší riziko atentátu v jejich zemi. Tyto obavy vyjádřilo hned 71 procent dotázaných. Přesto je ale podpora pro vojenské angažmá poměrně silná - souhlasí s ním 45 procent Němců, proti jich je 39 procent.

Z politických stran už zapojení německé armády do bojů podpořily vládní konzervativní unie CDU/CSU i sociální demokracie (SPD), jednoznačně proti je pouze opoziční Levice.

 

Právě se děje

Další zprávy