Džihád City. Malé město ve Francii dodává Islámskému státu překladatele i převaděče

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 28. 11. 2015 12:42
Tohle město, sužované vysokou nezaměstnaností, je francouzskými médii označováno za líheň džihádismu. Mladí lidé, jejichž předci pocházejí ze severní Afriky, odcházejí bojovat do Sýrie již od roku 2013. Někteří z nich působí jako převaděči, kteří pomáhají dalším Evropanům dostat se přes hranice do Sýrie, jiní pak překládají propagandistická videa do francouzštiny a verbují další stoupence.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Lunel - Malé francouzské městečko Lunel na jihu země si od médií vysloužilo nechvalnou přezdívku "Džihád City".

Od roku 2013 z města, kde žije celkem 26 000 obyvatel, odešlo vést svatou válku do Sýrie přes 20 mladých lidí, a to včetně několika žen.

Nejméně osm z nich už podle posledních zpráv zahynulo. Kvůli tomu se Lunel dostal do povědomí médií i bezpečnostních složek, které situaci ve městě bedlivě sledují.

Míří vést svatou válku do Sýrie

Mnohá média vnímají Lunel jako minilaboratoř francouzského džihádismu. Jeho příklad ukazuje, že radikalizace hrozí nejen ve velkých metropolích, ale také v menších poklidných městech.

Před několika lety se v Lunelu dala dohromady skupinka mladých lidí, kteří se znali ze základní nebo střední školy. Jejich předkové pocházeli z bývalých francouzských kolonií v severní Africe. Nejprve spolu hráli třeba basketbal, později se společně chodili modlit do radikální lunelské mešity al-Baraka. Aktivní byli i v humanitární organizaci, která pomáhala nemocným a rodinám v nouzi.

Přelom v jejich životech přišel až s vyhrocením konfliktu v Sýrii. Tato skupinka známých se o něj zajímala hlavně na internetu, kde sledovali například videa o dění v arabské zemi a později také o džihádu. To pak vedlo k jejich radikalizaci. Společně se shodli na tom, že "bratrům" ze Sýrie je třeba aktivně pomoct, popisuje deník Le Monde.

První trojice mužů odešla do Sýrie v listopadu 2013. Ti se údajně přidali k radikální organizaci Fronta an-Nusrá, která je napojena na Al-Káidu. V dalším roce se do Sýrie vydalo několik dalších mladíků i žen. Změnil se ale jejich cíl, místo k Frontě an-Nusrá zamířili do Islámského státu, který v současné době ovládá část území Sýrie a Iráku.

Podle zpravodajských služeb mají mladíci z Lunelu v Islámském státě různé funkce. Někteří z nich působí jako "převaděči", kteří pomáhají dalším Evropanům dostat se přes hranice do Sýrie, jiní pak překládají propagandistická videa do francouzštiny a verbují další stoupence, píše list Libération.

Pojítkem lunelských džihádistů s jejich dalšími stoupenci ve Francii je muž jménem Hamza, jehož tři bratři již odešli do Sýrie. Ten v Lunelu údajně verboval další mladé lidi.

Letos v lednu, po útocích na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a košer supermarket v Paříži, francouzská policie zatkla Hamzu a další čtyři členy jeho buňky včetně dvou mužů, kteří bojovali v řadách Islámského státu. Jsou obviněni z napomáhání terorismu.

Lunel trápí nezaměstnanost

A proč tolik lidí odešlo do Sýrie právě z Lunelu? "Tito mladí, kteří odešli, se narodili ve Francii, mají ale severoafrické kořeny. Nikdy se nám nepodařilo je přesvědčit, že francouzská vlajka je také jejich. Takže odjíždí, aby našli novou domovinu," uvedl pro agenturu AFP Pascal Gomez, který v Lunelu vede sdružení, jež pomáhá mladým lidem.

"Podvedli je. Slíbili jim lepší svět. Většinu pak překvapilo, že jim do ruky dali kalašnikov," dodal místní sportovní trenér Tahar Akermi, který se s několika mladíky, kteří odešli do Sýrie, znal.

Lunel se také potýká s vysokou nezaměstnaností. Ta se pohybuje kolem 20 procent, zatímco celofrancouzský průměr je zhruba deset procent. U mladých lidí v Lunelu je toto číslo ještě vyšší a dosahuje zhruba 40 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy