Lipsko - Německý spolkový správní soud v Lipsku ve středu rozhodl, že i muslimské dívky se musí ve výuce účastnit společných hodin plavání.
Zamítl stížnosti třináctileté dívky z Frankfurtu nad Mohanem, která chtěla uvolnit z hodin plavání, i členky Svědků Jehovových, která označila klasickou pohádku za oslavu černé magie.
Soud ve zdůvodnění napsal, že v obou případech musel "najít kompromis mezi svobodou vyznání a povinností vzdělávat své občany".
Burkini stačí
V případě mladé muslimky jsou podle něj takovým kompromisem "burkini", tedy plavky, jež zahalují celé tělo. Ty dívce navrhlo už vedení její školy, ona to ovšem odmítla.
"Ve třídě jsem jedinou dívkou, která nosí šátek," napsala podle Deutsche Welle školačka s předky z Maroka. Argumentovala tím, že burkini by byly další věcí, kvůli níž by se cítila stigmatizována.
Dívka si také stěžovala, že pohled na obnažené hrudníky chlapců jí znemožňuje víra vštěpující cudnost.
Podle soudu to ovšem nijak výrazně neomezuje její náboženskou svobodu, obzvláště v pluralitní společnosti, kde se během letních měsíců s poloobnaženými muži setkává i v ulicích. Otec podle agentury DPA rozhodnutí soudu přijal.
Předávání kulturního dědictví
Soud smetl ze stolu i žádost členky Svědků Jehovových, která pro změnu chtěla svého syna ochránit před školním promítáním filmu Čarodějův učeň.
Žena tvrdila, že pohádka (jejíž animovanou verzi koncem 70. let natočil i český režisér Karel Zeman) oslavuje černou magii.
V případě klasického německého příběhu soud verdikt zdůvodnil tím, že nejde o oslavu černé magie, ale její pouhé zobrazení. Sledování filmu tak podle něj zcela naplňuje povinnost škol předávat kulturní dědictví společnosti dalším generacím.