Moskva – Ruští vyšetřovatelé po zatčení pětice Kavkazanů potvrzují to, co naznačovali už dříve. Boris Němcov nezemřel v pátek 27. února nedaleko zdí Kremlu kvůli ostrým slovům na adresu Vladimira Putina, ale kvůli kritice islamistů po útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo.
Zadržený Zaur Dadajev při výslechu vypověděl, že se v lednu dozvěděl o výrocích, které pronesl Němcov na adresu muslimů.
Tím zdůvodňuje svůj čin. Vypověděl, že jako hluboce věřící člověk "to nevydržel a pomstil se". Čečenec se přiznal k tomu, že vraždu zorganizoval, napsala agentura Rosbalt s odvoláním na své zdroje z bezpečnostních složek.
Je zatím jediný, kdo přiznal vinu. Ostatní čtyři zadržení ji odmítají. List Kommersant píše, že vyšetřovatelé zadrželi pětici mužů na základě důkazů v automobilu, kterým vrah odjel z místa činu. Krom toho prý měli k dispozici i záběry kamer z okolí.
Islám, nebo Ukrajina?
Federální bezpečnostní služba a vyšetřovatelé od počátku avizovali, že takzvaný islámský motiv považují za nejpravděpodobnější. Nikdo nahlas nemluvil o možnosti, že vraždu si někdo objednal kvůli Němcovově opozici vůči Putinovi či válce na Ukrajině.
S odvoláním na svůj zdroj z bezpečnostních sil o tom píše server slon.ru.
Němcovův přítel a rovněž člen protikremelské opozice Ilja Jašin tvrdí, že zavražděný politik se chystal publikovat zprávu o zapojení ruských vojáků do války na Ukrajině. Obsahovala i svědectví příbuzných vojáků, kteří tam zahynuli.
Lidé z Němcovova okolí právě toto považují za důvod smrti bývalého vicepremiéra. Stejný názor má ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Naše nejhorší obavy se naplnily. Ten, kdo stiskl spoušť, bude obviněn, zatímco ti, kdo si skutečně objednali zabití Němcova, budou volní," uvedl Jašin na sociální síti Twitter.
Co mohla říct zpráva o Ukrajině
Zástupce šéfredaktora ruského opozičního deníku Novaja Gazeta Vitalij Jaroševskij ale Aktuálně.cz řekl, že ačkoli takzvané muslimské verzi nevěří, ani chystaná zpráva o Ukrajině podle něj nebyla důvodem vraždy. Protože pro Kreml nebyla extrémně nebezpečná.
"To, co Němcov zveřejnil, nebo se chystal zveřejnit, to, myslím, už většinou jinde vyšlo. Něco jsme publikovali v našich novinách. Němcov podle mne nemohl do takové míry znepokojit moc. Proto si nemyslím, že toto je příčina jeho smrti. Ano, chtěl jet do Ivanova, kde žijí příbuzní sedmnácti výsadkářů, padlých na Ukrajině. Ale pro režim toto nebyla tak velká hrozba," míní Jaroševskij.
V opozičních kruzích koluje dál řada otázek. Němcov jako důležitý představitel opozice byl pod téměř neustálým dohledem Federální a bezpečností služby (FSB). Mohlo se tedy stát, že byl zavražděn, aniž by to FSB okamžitě věděla?
Podle moskevského zpravodaje agentury Reuters zřejmě FSB vyšetřovatelům nějaké údaje ze svého sledování předala, pouze to nebylo zveřejněno. "I vhledem k tomu, že se chystal opoziční pochod, ho určitě sledovali a odposlouchávali. Vždy to tak dělali," uvedla pro Reuters Němcovova spolupracovnice Olga Šorinová.
Případ se podaří objasnit jen tehdy, bude-li politická vůle. Je to podobná situace jako s vraždou mojí bývalé redakční kolegyně Anny Politkovské. Pachatelé jsou odsouzeni, ale kdo si to objednal, to se neví a nezjistilo," řekl Aktuálně.cz Jaroševskij.
Pochvala z Čečenska
Putinem dosazený čečenský prezident Ramzan Kadyrov se obviněného Dadajeva zastává. Označil ho za ruského vlastence a hluboce věřícího muže, kterému vadila Němcovova kritika po útoku na Charlie Hebdo.
"Byl ochoten za vlast obětovat život," řekl čečenský prezident.
Dadajev byl v minulosti zástupcem velitele čečenského pluku Sever. Elitní a dobře vycvičené jednotky čečenského ministerstva vnitra, absolutně loajální Kadyrovovi. V čečenské válce, kde bojoval na straně Moskvy proti povstalcům, si vysloužil vyznamenání.