Rada muslimů musela po Silvestru odpojit telefon. Strach mají i Němci, skupují pepřové spreje

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 11. 1. 2016 14:41
Mezi devět z deseti nejčastěji kupovaných druhů zboží v sekci "Sport a Volný čas" na německém Amazonu patřily v pátek pepřové a slzné spreje. Po silvestrovských útocích na ženy v Kolíně nad Rýnem mají Němci strach. Poptávají i plynové pistole. Obchodníci se zbraněmi hlásí zájem, jaký nepamatují.
Pepřové spreje nabízené v Německu.
Pepřové spreje nabízené v Německu. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem – Několik útočníků zranilo v Kolíně nad Rýnem cizince z Pákistánu a Sýrie. Útočili ve skupině - podle policie jich bylo zhruba dvacet.

K napadení došlo u kolínského hlavního nádraží. Ve stejném místě, kde o silvestrovské noci cizinci sexuálně obtěžovali a okradli stovky žen (trestní oznámení jich podalo už více než 500).

Dva ze šesti napadených Pákistánců skončili v nemocnici. Syřan byl v centru města lehce zraněn zhruba o 20 minut později. Zatím není jasné, zda je mezi oběma útoky souvislost.

Kolínský list Express napsal, že skupina útok domluvila na Facebooku. Policie to ale zatím nepotvrdila.

Vyhrožování muslimům

Strach z "protiútoků" na cizince v Německu každopádně roste. Německá Ústřední rada muslimů uvedla, že od silvestrovské noci jsou muslimové v Německu terčem velké nenávisti.

Rada dostává denně množství nenávistných mailů. Když policie minulý čtvrtek oznámila, že mezi podezřelými z útoků na ženy v Kolíně jsou žadatelé o azyl z muslimských zemí, měla jich v mailové schránce stovky.

Po telefonu organizaci tentýž den vyhrožovalo zhruba 50 anonymů. Výhružek bylo tolik, že Ústřední rada muslimů nechala odpojit telefon, uvedl v rozhovoru pro list Kölner Stadtanzeiger její šéf Aiman Mazyek.

Z napadení ale mají strach i Němci. Tamní prodejci tvrdí, že výrazně stoupá poptávka po pepřových sprejích a plynových pistolích.

Zájem o zbraně

Zbraně a spreje začaly jít na odbyt už loni - zejména po teroristických útocích v Paříži 13. listopadu 2015. Ingo Meinhard, ředitel Německého sdružení výrobců střelných zbraní a obchodníků se speciálními zbraněmi a střelivem, prohlásil, že prodeje se v roce 2015 přinejmenším "zdvojnásobily".

Kolínský instruktor bojových umění Josef Werner zase agentuře Reuters řekl, že ve městě pětkrát vzrostl zájem o kurzy sebeobrany.

Obchod se zbraněmi v Berlíně
Obchod se zbraněmi v Berlíně | Foto: Reuters

Německo před časem výrazně zpřísnilo zákony týkající se prodeje zbraní soukromým osobám, prodává se tedy hlavně slzný plyn, pepřový sprej, obranný osobní alarm či laserové baterky s paralyzérem, které dokáží útočníka oslepit až na tři minuty.

"První lednový týden býval vždy velmi klidný, v tomto roce jsme ale zaznamenali mohutný nárůst prodeje," potvrdil také Kai Prase, ředitel firmy DEF-TECH Defence technology GmbH.

Pepřový sprej v podobě rtěnky

Mezi devět z deseti nejčastěji kupovaných druhů zboží v sekci "Sport a Volný čas", inzerovaných německou pobočkou amerického internetového prodejce Amazon, patřily v pátek právě pepřové a slzné spreje, upozorňuje Reuters.

Sedmým nejoblíbenějším artiklem byl pepřový sprej v podobě růžové rtěnky.

Pavel Sverdlov, ředitel berlínského obchodu se zbraněmi Soldier of Fortune, uvedl, že poptávka vzrostla od srpna "opravdu zcela mimořádně". A že nikdy neprodal "tolik prostředků na odpuzení útočníka".

Prodej plynových pistolí se podle něj ztrojnásobil, pepřové spreje prý zcela vyprodal. "Nedávné události řadu lidí vystrašily, zejména ženy," vysvětlil.

Podle nového průzkumu německé agentury Forsa výrazně klesl počet žen, které se venku cítí bezpečně. Z 59 na 28 procent dotázaných.

Některé z desítek žen, které nahlásily po oslavách Nového roku v Kolíně nad Rýnem, že byly napadány davem mužů, se podělily o nepříjemné zážitky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy