Němci přitvrzují přístup k muslimům

Lenka Málková
9. 1. 2006 0:01
Stuttgart / Hannover - Jak byste se zachovali, kdyby váš syn byl gay? Na takové otázky musí od Nového roku odpovídat muslimští přistěhovalci v Německu.

Před časem vzkázal ministr vnitra Wolfgang Schäuble cizincům žijícím v Německu: "Integrujte se, nebo opusťte zemi!"

Oči všech zůstaly upřeny na početnou muslimskou komunitu v zemi. A právě ta se nyní cítí diskriminována. Mohou za to zákony, které se začátkem roku vstoupily v platnost ve dvou spolkových zemích - Dolním Sasku a Bádensku-Württembersku.

Integrace je nutná, ale nejistá

Zdůvodnění, proč politici ke změnám přistoupili, je jasné: chtějí dosáhnout toho, aby se cizinci více a lépe začlenili do německé společnosti. Kroky regionálních vlád jsou ale poněkud neohrabané a mezi islámskými organizacemi v zemi vyvolávají záporné emoce.

Integrujte se! Vzkazuje Německo cizincům NAJDETE ZDE

Zatímco dolnosaský ministr vnitra Schunemann se rozhodl zavést evidenci všech radikálních muslimů, jeho kolega z Bádenska-Württemberska Heribert Rech zkomplikoval muslimům možnost získat občanství či trvalý pobyt v Německu.

Foto: Aktuálně.cz

Občané celkem 57 muslimských zemí musí od 1. ledna v této spolkové zemi vyplnit speciální dotazník, který by měl zjistit, jak se muslimové staví k terorismu, demokracii či právům žen.

Ministr vnitra Rech vysvětluje svůj krok posledními průzkumy, podle kterých počet muslimů v Bádensku-Württembersku dosahuje šesti procent. Jednadvacet procent z nich si přitom myslí, že německá ústava je v rozporu s koránem a téměř polovina se nehodlá integrovat do německé společnosti.

Skandální dotazník provokuje, ale neřeší

"Jak byste se zachovali v případě, že by váš syn byl gay?" "Dovolili byste své dceři, aby navštěvovala kurzy plavání?" Nebo: "Co uděláte, pokud se vaše dcera rozhodne vzít si muže jiného vyznání?" "Víte, že osoby z vašeho okolí plánují teroristický útok. Co učiníte?"

To jsou jen některé z celkem třiceti otázek, které se v dotazníku objevují. Výsledky "testu" by měly ukázat, jak dalece jsou žadatelé ochotni přistoupit na německý způsob života a integrovat se.

Jen težko však tento dotazník přispěje k rychlejší integraci cizinců do společnosti nebo odhalí případné teroristy. Vymyslet si odpovědi není přece tak těžké.

Je to diskriminace, vzkazují muslimové

Reakce na nově přijatá opatření na sebe přesto nenechala dlouho čekat. Patrně vůbec poprvé se v Německu sjednotili představitelé nejrůznějších islámských organizací. Připojila se dokonce i sekulární Organizace Turků v Německu (Tgd).

Foto: Aktuálně.cz

Faruk Sen, ředitel Centra pro turecká studia v Duisburgu považuje danou situaci za hanebnou a porušující ústavní princip rovnosti osob. Stejně tak vidí celou záležitost bývalá ministryně spravedlnosti a současná poslankyně Evropského parlamentu Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerová. "Tento test je protiústavní a jeho vydání navíc překračuje kompetence zemského ministerstva," prohlásila v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutsche-Welle.

Francouzi už si nebudou rovni ČTĚTE ZDE

Německo není výjimkou 

Podobné zákony už ale přijaly i v dalších zemích. V Irsku se musí muslimští muži zavázat, že si nevezmou víc než jednu ženu. Evidenci islamistů zavedli v března minulého roku ve Velké Británii a v prosinci rozhodli o podobném kroku v Austrálii, kde koncem roku vypukla v Sydney vlna rasově motivovaných nepokojů.

#reklama

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy