Anglie: Imigranti budou psát test

rst, ČTK
1. 11. 2005 1:05
Londýn - Imigranti usilující o britské občanství budou muset podstoupit test, v němž musí prokázat dobrou znalost místních zvyklostí, dějin a kultury Spojeného království.
Foto: Aktuálně.cz

Vyplývá to z návrhu opatření, které včera předložil kabinet labouristického premiéra Tonyho Blaira.

Opatření se nazývá Life in the UK Test, tedy Zkouška znalostí života ve Spojeném království.  Žadatel o občanství musí správně zodpovědět 24 otázek z různých oblastí života britské společnosti. Témata otázek jsou skutečně pestrá. Žadatel musí odpovědět na základní dotazy typu, jak se jmenuje současná královna až po záležitosti týkající se regionálních nářečí.
 
Zkouška nebude zadarmo. Aby byl žadatel vůbec připuštěn k testu, bude muset zaplatit 34 liber, tedy asi 1700 korun. A k tomu samozřejmě bude muset prokázat "funkční" znalost angličtiny. To vše se bude ověřovat v 90 úředně autorizovaných střediscích, píše agentura ANSA.

Státní podtajemník pro otázky přistěhovalectví Tony McNulty je přesvědčen, že pokud chce být cizinec plnoprávným britským občanem, jsou pro něho uvedené znalosti naprosto nezbytné. "Opatření, které zavádíme, pomáhá novým občanům lépe pochopit občanský a politický rozměr britského občanství a zejména pochopit práva a odpovědnost, které s tímto občanstvím vzniknou," prohlásil McNulty.
   
Otázky mají široký záběr.  Podle agentury ANSA není jasné, proč by právě tato znalost měla rozhodovat o udělení britského občanství. Pokud se žadateli nepodaří testem projít, musí ho opakovat, dokud nebude úspěšný. Může se ale stát, že úspěšný žadatel toho bude o životě v Británii nakonec vědět víc než rozený Brit, připouští ředitel poradenské služby pro přistěhovalce Keith Best.

 

 

Právě se děje

Další zprávy