Integrujte se! Vzkazuje Německo cizincům

Red Zah, ČTK
18. 12. 2005 16:51
Berlín - Kdo nehodlá akceptovat německé poměry a integrovat se do společnosti, by měl podle slov ministra vnitra Schäubleho "vyhledat nějaké jiné místo na světě" a odejít.

Německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble se rozhodl požadovat od cizinců usedlých v Německu vysokou ochotu integrovat se do německé společnosti. V opačném případě by podle něj měli žít jinde.

Němčina bude povinností

"Přistěhovalci musejí být ochotni akceptovat poměry v Německu, například že ženy a muži jsou rovnoprávní, a to nejen na papíře," řekl Schäuble. "Kdo se s tím nevyrovná, ten by si měl vyhledat nějaké jiné místo na světě," dodal. Schäuble také označil za nevyhnutelné, aby přistěhovalci, kteří chtějí žít trvale v Německu, uměli německy.

Foto: Aktuálně.cz

Více o situaci menšin ve Francii NAJDETE ZDE

Skutečnost, že přes zmírňující změny v zákoně o přistěhovalectví platné od letošního 1. ledna přišlo do spolkové republiky jen málo vysoce kvalifikovaných odborníků z ciziny, není podle ministra zaviněna německými cizineckými zákony, ale neatraktivními rámcovými podmínkami. Vysokoškolské a vědecké prostředí je přeregulované a musí být zjednodušeno, řekl.

Také šéf parlamentní skupiny Zelených Volker Beck zastává názor, že přijetí německého právního řádu a zvládnutí němčiny je "normativní a hmotný předpoklad pro zdařilou integraci" přistěhovalců. "Každopádně by však mělo být od cizinců očekáváno jen to, co my Němci požadujeme sami od sebe," dodal.#reklama

Pracovní  místa, krok k úspěchu

K integraci cizinců je nezbytné, aby jejich děti po ukončení školní docházky také získaly zaměstnání a nezůstaly jen na podpoře. Podle vládní pověřenkyně pro migraci Marie Böhmerové by se německé podniky měly dobrovolně zavázat brát do učebních oborů více dětí z rodin imigrantů, což zatím není obecným pravidlem.

PŘEČTĚTE SI: Nejvíc cizinců načerno: střední Čechy


 

 

Právě se děje

Další zprávy