"Podle mezinárodního práva Írán neměl právo bránit tankeru v cestě ani vstoupit na palubu. Jde tedy o státní pirátství," řekl před poslanci Jeremy Hunt. "Budeme se snažit dát dohromady Evropany vedenou misi na ochranu námořní dopravy, abychom podpořili bezpečnou cestu jak posádek, tak nákladu v této důležité oblasti," dodal s tím, že o svých plánech budou Britové diskutovat i s Američany.
"Loď byla zadržena pod chybnou a nelegální záminkou, Íránci by měli ji i posádku okamžitě propustit. Nechceme střet s Íránem, ale zadržet loď, která se věnuje legitimnímu obchodu na mezinárodně uznávané trase, je nepřijatelné a vytváří to velké napětí," sdělil mluvčí Mayové.
Premiérka vede jednání výboru pro krizové situace COBRA. Její mluvčí řekl, že se hovořilo o možnosti ujistit uživatele obchodní trasy a o jejím monitorování.
Íránský vládní mluvčí prohlásil, že zadržení lodě je legální opatření, které bylo nezbytné k "zajištění regionální bezpečnosti".
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf během dnešní návštěvy Nikaraguy varoval Západ před "vyvoláním konfliktu". Írán podle něj nechce žádnou konfrontaci a opatření, která vůči lodi podnikl, byla naplněním mezinárodního práva, nikoli odplatou za předchozí britské zadržení íránského tankeru u Gibraltaru. "Vyvolat konflikt je jednoduché, ukončit ho může být nemožné," prohlásil Zaríf.
"Je důležité, aby si všichni uvědomili… je důležité, aby Boris Johnson pochopil, že Írán nechce konfrontaci," dodal ministr s odkazem na bývalého ministra zahraničí, který bude v úterý nejspíš zvolen šéfem britských konzervativců, a stane se tak příštím premiérem. "Írán chce mít normální vztahy založené na vzájemném respektu," doplnil Zaríf.
Plavidlo Stena Impero plulo pod britskou vlajkou a je majetkem švédského rejdařství Stena Bulk. Íránské revoluční gardy páteční zadržení zdůvodnily tím, že plavidlo nerespektovalo zásady námořní plavby.
Na palubě tankeru byla 23členná posádka, v níž většinu tvoří Indové. Podle prohlášení íránského velvyslanectví v Indii jsou všichni členové posádky v pořádku a stále jsou na palubě. Podle předchozích zpráv byla posádka v íránském přístavu Bandar-Abbás.
Íránci loď zadrželi několik hodin potom, co nejvyšší soud Gibraltaru rozhodl prodloužit o dalších 30 dní termín pro zadržení íránského tankeru Grace 1. Ten je u Gibraltaru od 4. července kvůli podezření, že vezl ropu do Sýrie, což Evropská unie považuje za porušení svých protisyrských sankcí.