reklama
 
 

Posádka tankeru je v pořádku, tvrdí Írán. Podle Británie plul v ománských vodách

Aktualizováno 21. 7. 2019 15:26
Všech 23 členů posádky britského tankeru Stena Impero, který v pátek zadržel Írán, je v pořádku. Podle agentury Reuters to v íránské televizi řekl šéf úřadu spravujícího přístavy v provincii Hormozgán Alláhmorád Afifipúr. Náměstek britského ministra obrany Tobias Ellwood pak v televizi Sky News prohlásil, že Londýn zvažuje sérii možností, jak na jednání Teheránu reagovat.

"Všech 23 členů posádky je na palubě této lodi a jsou v bezpečí a v dobrém zdravotním stavu v přístavu Bandar-Abbás," sdělil podle agentury Afifipúr.

Podle sobotní informace poskytnuté tímto činitelem posádku tankeru tvoří 18 indických státních příslušníků a dalších pět členů je z Ruska, Lotyšska a Filipín. Podle ruských zdrojů jsou z Ruska tři námořníci.

Tanker plující pod britskou vlajkou a provozovaný švédskou společností Stena Bulk zadržel Írán v pátek se zdůvodněním, že porušil mezinárodní námořní právo. Podle íránských médií se plavidlo před zadržením íránskými revolučními gardami v Hormuzském průlivu srazilo s rybářskou lodí a zřejmě jí nechtělo pomoci. Gardy tanker přinutily přistát v Bandar-Abbásu.

Zvažujeme, jak zareagujeme, zní z Británie

Británie zadržení tankeru hned v pátek důrazně kritizovala a označila ho za nepřátelský akt. Odmítla přitom zdůvodnění Teheránu, že Stena Impero se dostal do kolize s rybářskou lodí. V sobotu Londýn v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že její tanker Teherán zadržel v ománských teritoriálních vodách.

Náměstek ministra obrany Ellwood televizi Sky News v neděli řekl, že Londýn vybírá z řady možností, jak na zadržení tankeru reagovat. "Naší první a nejdůležitější odpovědností je zajistit řešení tohoto problému… zajistit, aby ostatní lodi plující pod britskou vlajkou mohly v těchto vodách bezpečně plout, a pak se podívat na širší záběr," řekl Ellwood.

Na otázku, zda Londýn uvažuje o sankcích, náměstek sdělil, že vláda zváží řadu možností, přičemž se bude radit i s mezinárodními spojenci o tom, co lze skutečně ve věci udělat.

Britský list The Daily Telegraph nicméně již nyní píše, že ministr zahraničí Jeremy Hunt oznámí zavedení diplomatických a ekonomických sankcí vůči Íránu, nejspíš i zmrazení účtů.

Íránský velvyslanec v Británii Hamíd Bajídínedžád podle Reuters na Twitteru britskému kabinetu vzkázal, aby "krotil domácí politické síly, jež chtějí stupňovat nynější napětí mezi Íránem a Spojeným královstvím daleko za problém s loděmi". Uvedl také, že Írán je "připraven na různé scénáře".

Zpravodajská stanice BBC informovala, že se objevil záznam radiové komunikace mezi fregatou britského námořnictva Montrose s loděmi íránských revolučních gard v době, kdy zasahovaly proti tankeru Stena Impero. Na záznamu je slyšet, jak Íránci po tankeru chtějí, aby změnil kurz, a říkají: "Jestliže poslechnete, nic se vám nestane." Britská válečná loď následně připomíná posádce tankeru jejich práva: "Jestliže projíždíte mezinárodně uznávaným průlivem, podle mezinárodního práva nesmí být váš průjezd narušen či zablokován."

A Britové rovněž vyzývají gardy, aby nechali tanker plout. "Prosím, potvrďte, že nemáte v úmyslu porušit mezinárodní právo a nezákonně vstoupit na palubu," varuje fregata íránské lodě. Gardy na to reagují prohlášením, že jen chtějí na plavidlu provést bezpečnostní kontrolu. Jak poznamenala BBC, fregata Montrose byla kvůli incidentu sice zalarmována, ale nacházela se příliš daleko na to, aby mohla zadržení tankeru zabránit.

autor: ČTK | 21. 7. 2019 9:35

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama