Neklidný Nepál: Bouře v ulicích nekončí

man, vid, Reuters
23. 4. 2006 11:44
Káthmándú - Ani další zákaz vycházení a rozkaz vojákům, aby byli připraveni střílet, neodradil dnes desetitisíce lidí protestovat proti králi. Uvnitř FOTOGALERIE
I v neděli se demonstruje, přestože vláda vyhlásila zákaz vycházení a policie vytvořila v ulicích zátarasy z ostnatého drátu
I v neděli se demonstruje, přestože vláda vyhlásila zákaz vycházení a policie vytvořila v ulicích zátarasy z ostnatého drátu | Foto: Reuters

Zákaz vycházení v nepálské metropoli platí až do devíti hodin večer.

Policie už ráno postavila v ulicích kolem královského paláce zátarasy z ostnatého drátu, které hlídají policisté se štíty a obušky. Za nimi stojí vojáci, kteří mají příkaz zastavit demonstranty třeba i střelbou. Vypnutá je i mobilní telefonní síť.

Přes zákaz vycházení dnes do ulic vyšly i dnes protestovat proti králi Gjanéndrovi desetitisíce lidí. Politici sedmičlenné koalice, požadující vypsání voleb, oznámili, že přes nasazení pořádkových sil jsou odhodláni uspořádat pochod do centra směrem ke královskému paláci.

Někteří demonstrantni ničí obchody i obydlí. Zapalují pneumatiky, ale také věci, které přinesli z rozbitých budov.

Ulicemi zní výzvy králi, aby odstoupil. "Spálíme korunu a budeme vládnout zemi sami" nebo "Policie a vojáci, jste naši bratři, zastřelte Gjánendru," ozývá se z davů.

Třetí týden demonstrací

Protesty v Káthmándú dnes pokračují už osmnáctým dnem, denně se v metropoli shromažďují desetitisíce lidí. Ve čtvrtek policisté tři z nich zastřelili, ale nebyli už dále schopni demonstrace potlačit a rozhánět.

Od začátku masivních protestů už bezpečnostní jednotky zastřelily čtrnáct lidí.

Včera bylo při nepokojích zraněno až 150 lidí, část z nich ošetřili lékaři v nemocnicích. Policisté se snažili demonstranty zatlačit střelbou a slzným plynem.

Protestující odmítají královy ústupky

"Navracím moc v zemi lidu. A vyzývám politické strany, aby mi doporučily kandidáty na příštího premiéra," uvedl v pátek nepálský král Gjanéndra v projevu vysílaném televizí v přímém přenosu.

Nepálci v ulicích však jeho prohlášení odmítají a královu "nabídku" nepřijala ani sedmičlenná politická koalice. "Jeho prohlášení nemá smysl," řekl včera bývalý premiér Giridža Prašad Kojrala z největší ze sedmi stran koalice.

Král Gjanéndra včera slíbil návrat k parlamentní demokracii
Král Gjanéndra včera slíbil návrat k parlamentní demokracii | Foto: Reuters

Monarcha v únoru 2005 rozpustil parlament a začal vládnout sám s odůvodněním, že jedině tak může účinně zakročit proti maoistickým povstalcům v zemi.

Politické strany se včera sešly k jednání o dalším postupu, ale lídři některých stran už se nechali slyšet, že včerejší královy ústupky nejsou dostatečné a že protesty budou i nadále pokračovat. Podle analytiků však odmítli královu nabídku spíše proto, že se bojí rozbouřeného davu v ulicích, v němž je velká část maoistů.

Politici chtějí, aby král vypsal volby do ústavodárného shromáždění, které by vytvořilo ústavu mezující vliv krále a začleňující maoisty do politického života.

Podobnost s Íránem není náhodná

Král je dnes v zemi už velmi nepopulární a podle amerického velvyslance v Káthmándú Jamese Moriartyho mu reálně hrozí svržení. 

"Pokud král nepřistoupí na kompromis, může během několika dní přijít o trůn," citovala velvyslance televize BBC.

Jeden ze západních diplomatů řekl agentuře Reuters, že současný vývoj nápadně připomíná události v Íránu v roce 1979. Tam vládnoucí šáh dlouho protesty potlačoval násilím, ale nakonec kapituloval a odešel do exilu. A v zemi zvítězila islámská revoluce vedená ajatolláhem Chomejním.

No comment!
No comment! | Foto: Reuters

Otázka je, kdo by v Nepálu monarchii nahradil.

Maoisté chtějí vládnout 

Maoističtí rebelové si na to troufají. Kontrolují velkou část venkova a někteří z demonstrantů během pouličních prostestů mávali komunistickými vlajkami se srpem a kladivem.

Šéf povstalců nedávno prohlásil, že král má na vybranou ze dvou možností - exilu nebo soudního procesu. Maoisté bojují proti vládě od roku 1996.

Foto: Aktuálně.cz

Kolik lidí maoisty podporuje, není známo. V opozici proti absolutistické vládě krále stojí také Nepálská kongresová strana, která patřila k hlavním organizátorům posledních demonstrací.

Úcta k panovníkovi je minulostí

Členové nepálské královské rodiny byli po několik staletí uctíváni jako panovníci vyvolení božskými silami. Králové byli považováni za převtělení hinduistického boha Višny. Dnes už to neplatí, mnozí Nepálci by rádi Gjanéndrovi viděli záda.

"Měl by odejít a majetek odevzdat lidem," řekla agentuře Reuters jedna z protimonarchistických demonstrantek v Káthmándú.

Další hovořili o tom, že panovník by měl být souzen jako Saddám Husajn v Iráku.

Důvěryhodností panovnického domu otřásl před pěti lety masakr, který se odehrál přímo v královském paláci. Tehdejšího krále Bírendu a dalších deset členů rodiny postřílel v opilosti jeho syn Dípendra. Pak obrátil zbraň i proti sobě.

Nynější vládce Gjanéndra je bratrem zavražděného krále Bírendry. Přežil, protože v té době nebyl v Káthmándú.

 

Právě se děje

Další zprávy