Londýn - Nejhorším místem, kde se žena může stát matkou, je Demokratická republika Kongo.
Na opačném konci žebříčku naopak stojí Finsko, ukázala studie přední neziskové organizace Save the Children.
Výzkum si všímal mnoha různých faktorů, jako jsou úroveň péče o těhotné, podíl úmrtnosti u novorozenců, průměrný příjem v dané zemi či úroveň vzdělání.
Data Britové sbírali v celkem 176 zemích, Česká republika skončila na 24. místě.
USA překvapily špatným výsledkem
Regionem, kde to mají matky během těhotenství, porodu a výchovy dětí vůbec nejtěžší, se stala subsaharská Afrika. Deset míst na chvostu žebříčku obsadily státy právě z této oblasti.
Jako druhé nejhorší se umístilo Somálsko, dále následovaly Sierra Leone, Mali, Niger, Středoafrická republika, Gambie, Nigérie, Čad a Pobřeží slonoviny.
Přední pozice naproti tomu opanovaly skandinávské země. Švédsko, Norsko a Island se v tomto pořadí umístily hned za prvním Finskem.
Dánsko, které je k zemím evropského severu tradičně rovněž přiřazováno, skončilo na šestém místě. Předběhli ho jen Nizozemci.
Dětská práce očima českých fotografek:
Organizace zdůrazňuje, že vůbec nejrizikovějším dnem - jak pro dítě, tak pro matku - je den porodu. V Somálsku, které má v tomto ohledu nejsmutnější statistiky, nepřežije první den 18 dětí z tisíce. Pro dalších devět afrických zemí je to 15 či více. Pro srovnání, v České republice nepřežije den svého narození jedno dítě z tisíce.
Statistika je překvapivá především u USA. Počet 11 300 zemřelých dětí v den narození za jeden rok představuje nejhorší výsledek v průmyslově vyspělých zemích. Na tisíc porodů zemřou první den tři děti.
Hlavní příčinou úmrtí matek a dětí v době těsně po porodu je v případě subsaharských zemí podvýživa, uvádí organizace. V USA může hrát roli velké množství předčasných porodů, je jím každý osmý.