Alfie Evans
Velká Británie zažila dva roky po sobě dva podobně dojemné případy těžce nemocného dítěte. Zatímco loni vzbudil vlnu solidarity nejen v ostrovním království případ britského chlapečka Charlieho Garda, který trpěl vzácným syndromem mitochondriálního vyčerpání, letos to byl Alfie Evans.
Alfie se narodil ve Velké Británii se závažným degenerativním neurologickým onemocněním, které lékaři nedokázali blíže specifikovat. Doktoři mu naději na život nedávali a nakonec ho v jeho dvaceti třech měsících odpojili od přístrojů.
Rodiče nemocného dítěte mezitím vedli bitvu s britskými úřady. Kate Jamesová a Tom Evans nesouhlasili s tím, aby byl jejich syn odpojen od přístrojů. Věřili, že může žít, a usilovali o jeho převoz do Itálie, kde by podstoupil další léčbu. Za zachování života batolete, které bylo v polovegetativním stavu, se přimlouval i papež František. Itálie chlapci pár dní před smrtí udělila občanství.
Lékaři se naopak domnívali, že další léčba nepovede k žádnému zlepšení a že by chlapci mělo být dovoleno zemřít.
Konflikt Alfieho rodičů a lékařů měl rozhodnout soud. Stejně jako v případě jedenáctiměsíčního Charlieho Garda, který byl odpojen od přístrojů loni v červenci, tak i tuto kauzu provázely vleklé pře. Podle britských zákonů jsou to právě soudy, kdo může zasahovat do případů, kdy se rodiče a doktoři rozcházejí v názoru na léčbu dítěte.
Rodiče těžce nemocného dítěte ale boj se soudy ve Velké Británii prohráli. Neuspěli ani u Evropského soudu pro lidská práva. Alfie Evans byl tak odpojen od přístrojů a 28. dubna vydechl naposledy.