Berlín - Charismatický, mladý a schopný politik, který má před sebou velkou kariéru. Tak byl ještě donedávna hodnocen v Německu současný ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg.
O členovi bavorské CSU se hovoří jako o možném budoucím spolkovém kancléři.
Mezi těmi, kteří na politika šlechtického původu pějí chválu, byl i Karel Schwarzenberg, který ho podle svých slov zná skoro od chvíle, kdy se Němec narodil.
Teď ale bavorský křesťanský demokrat a bývalý ministr hospodářství má problém. Deník Süddeutsche Zeitung jej obvinil, že svoji dizertační práci v roce 2006 zčásti opsal. Konkrétně že do ní zařadil pasáže z jedné přednášky a jednoho novinového článku, aniž by je zmínil v odkazech a zdrojích na konci práce.
Guttenberg se rozhodl přejít do protiútoku. Obvinění označil za absurdní.
Kategoricky odmítá tvrzení, že mu někdo s dizertací pomáhal. "Je to moje vlastní práce," hájí se. Listu Süddeutsche Zeitung odpověděl: "Mám čisté svědomí."
Inkriminovaný text má název "Vývoj ústavních změn v USA a Evropské unii."
Deník získal informace o možném opisování současného ministra od profesory právnické fakulty na Univerzitě v Brémách Andrease Fischera-Lescana.
Ten tvrdí, že dlouhá pasáž zu Guttenbergovy práce je do posledního slova stejná jako část textu, který kdysi vyšel ve švýcarském deníku Neue Zürcher Zeitung. Podezřelé pasáže prý našel i na jiných místech ministrovy dizertace.
Karl-Theodor zu Guttenberg dizertaci vypracoval na univerzitě v bavorském Bayeruthu a dostal za ní výborné hodnocení. Vedení univerzity nyní prohlašuje, že práci ve světle nových zjištění přezkoumá.
Zu Guttenberg je jedním z nejpopulárnějších německých politiků. Dámským časopisem Laviva byl před časem zvolen nejvíce sexy německým politikem a občas se ukazuje v tričku s logem své oblíbené hardrockové skupiny AC/DC.
Nedávno se však ocitl v palbě kritiky kvůli poměrům, které panují v německém námořnictvu. Na trojstěžníku Gorch Fock záhadně zemřely dvě kadetky a pak došlo na palubě ke vzpouře vůči velitelům.
Nezasáhla ho ani aféra s bombardováním afghánských civilistů v roce 2009, na kterém měli podíl vojáci bundeswehru. Při náletu na cisterny s palivem uhořely u města Kunduz desítky lidí. Odpovědnost na sebe vzal náčelník generálního štábu německé armády, generál Wolfgang Schneiderhan.