reklama
 
 

Německý generál odstoupil. Kvůli masakru v Afghánistánu

26. 11. 2009 12:20
Deník Bild zvřejnil informace, týkající se smrti civilistů během německo-americké operace

Berlín - Kvůli zářijovému leteckému úderu v Afghánistánu, při kterém zemřely kromě povstalců Talibanu i desítky civilistů, rezignoval náčelník generálního štábu německé armády, generál Wolfgang Schneiderhan.

Informoval o tom spolkový ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg.

Při bombardování dvou cisteren s leteckým benzínem 4. září v provincii Kunduz na severu země uhořelo více než sto lidí, z toho přibližně třicet civilistů. Zbytek tvořili ozbrojenci Talibanu.

Zničení cisteren nařídil ze země německý velitel. Bomby shodil na jeho žádost americký pilot stroje F-15. Jednalo se o akci s největším počtem obětí, do níž se zapojili němečtí vojáci, od konce druhé světové války.

Generál Schneiderhan krátce po útoku prohlásil, že letecký útok byl přiměřený. Nyní vyšlo najevo, že armáda některé informace týkající se úmrtí civilistů úmyslně zamlčela.

Zu Guttenberg dnes před zahájením debaty v Bundestagu řekl, že Schneiderhan neposkytl "správné informace."

Franz Josef Jung, který byl tehdy ministrem obrany a v novém povolebním kabinetě Angely Merkelové a je nyní ministrem práce, tehdy popíral, že by při útoku zemřeli civilisté. Německý deník Bild však nyní přinesl informaci o tajných videonahrávkách a dosud nezveřejněných vojenských zprávách, které úmrtí civilistů potvrzují.

Bild napsal, že ministr Jung zatajil existenci videozáznamu, pořízeného z amerického letounu. Prý byl také informován o tom, že při útoku byly zraněny děti, ale toto rovněž zatajil.

Spolkový parlament má nyní projednávat posílení vojenské mise o dalších 4 500 vojáků. Opoziční sociální demokraté žádají, aby se Schneiderhanovým případem zabývala speciální vyšetřovací komise.

autor: Naďa Straková | 26. 11. 2009 12:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama