Německý generál odstoupil. Kvůli masakru v Afghánistánu

Naďa Straková
26. 11. 2009 12:20
Deník Bild zvřejnil informace, týkající se smrti civilistů během německo-americké operace
Generál Wolfgang Schneiderhan.
Generál Wolfgang Schneiderhan. | Foto: Reuters

Berlín - Kvůli zářijovému leteckému úderu v Afghánistánu, při kterém zemřely kromě povstalců Talibanu i desítky civilistů, rezignoval náčelník generálního štábu německé armády, generál Wolfgang Schneiderhan.

Informoval o tom spolkový ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg.

Při bombardování dvou cisteren s leteckým benzínem 4. září v provincii Kunduz na severu země uhořelo více než sto lidí, z toho přibližně třicet civilistů. Zbytek tvořili ozbrojenci Talibanu.

Zničení cisteren nařídil ze země německý velitel. Bomby shodil na jeho žádost americký pilot stroje F-15. Jednalo se o akci s největším počtem obětí, do níž se zapojili němečtí vojáci, od konce druhé světové války.

Generál Schneiderhan krátce po útoku prohlásil, že letecký útok byl přiměřený. Nyní vyšlo najevo, že armáda některé informace týkající se úmrtí civilistů úmyslně zamlčela.

Při explozi cisteren zahynulo více než sto lidí.
Při explozi cisteren zahynulo více než sto lidí. | Foto: Reuters

Zu Guttenberg dnes před zahájením debaty v Bundestagu řekl, že Schneiderhan neposkytl "správné informace."

Franz Josef Jung, který byl tehdy ministrem obrany a v novém povolebním kabinetě Angely Merkelové a je nyní ministrem práce, tehdy popíral, že by při útoku zemřeli civilisté. Německý deník Bild však nyní přinesl informaci o tajných videonahrávkách a dosud nezveřejněných vojenských zprávách, které úmrtí civilistů potvrzují.

Bild napsal, že ministr Jung zatajil existenci videozáznamu, pořízeného z amerického letounu. Prý byl také informován o tom, že při útoku byly zraněny děti, ale toto rovněž zatajil.

Spolkový parlament má nyní projednávat posílení vojenské mise o dalších 4 500 vojáků. Opoziční sociální demokraté žádají, aby se Schneiderhanovým případem zabývala speciální vyšetřovací komise.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy