Kdo povládne Německu? Nováčci i političtí matadoři

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
28. 10. 2009 11:15
Věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším ministrem je 31 let
Angela Merkelová má pohromadě svou v pořadí už druhou vládu. Usednou v ní staří známí i nové, mladé tváře.
Angela Merkelová má pohromadě svou v pořadí už druhou vládu. Usednou v ní staří známí i nové, mladé tváře. | Foto: Reuters

Berlín - Měsíc po volbách má Německo novou vládu. Předsedkyni německých křesťanských demokratů (CDU) Angelu Merkelovou dnes zvolili poslanci Spolkového sněmu na další čtyři roky kancléřkou.

Tým ministrů, který by měl za Němce "kopat" příští čtyři roky, si dnes převezme pověření a ujme se úřadu.

Kabinet složený z křesťanských demokratů (CDU), křesťanských sociálů (CSU) a liberálů (FDP) se nerodil snadno. Hlavně proto, že si obě menší koaliční strany nadiktovaly spoustu podmínek.

Křesla ve vládě Angely Merkelové nakonec obsadí jak zkušení političtí matadoři, tak téměř neznámí mladíčci.

Zatímco ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) vyjednával už o sjednocení Německa, zdravotnictví povede teprve šestatřicetiletý Philipp Rösler. Miláček FDP, který politické zkušenosti sbíral zatím jen doma v Hannoveru.

Neznámý známý

Ministerskou sestavu oznámila kancléřka minulou sobotu. Coby vicekancléř jí bude sekundovat předseda liberálů Guido Westerwelle.

Jediný ministr, jehož jméno bylo jasné už od voleb, je šéf diplomacie Guido Westerwelle. Resort zahraničí v Německu tradičně obsazuje předseda druhé z koaličních stran.
Jediný ministr, jehož jméno bylo jasné už od voleb, je šéf diplomacie Guido Westerwelle. Resort zahraničí v Německu tradičně obsazuje předseda druhé z koaličních stran. | Foto: Reuters

Už od voleb, v nichž se liberálům mimořádně dařilo, bylo jasné, že Westerwelle povede německou diplomacii. Křeslo, které svému majiteli skoro vždy zajistí strmý nárůst popularity, je v Německu tradičně rezervováno pro šéfa druhé z koaličních stran.

Westerwelleho přitom za hranicemi Spolkové republiky skoro nikdo nezná. V cizině se o něm ví de facto jen to, že mívá problémy s angličtinou. A že je homosexuál.

Třeba turečtí novináři už začali zjišťovat, co se stane, až si šéf německé diplomacie přiveze na oficiální návštěvu muslimského Turecka svého partnera. "Čaj asi se ženou tureckého ministra zahraničí pít nepůjde," zmiňuje reakci tamních diplomatů deník Die Welt.

Ministerská superstar

To nový ministr obrany je v zahraničí jako doma. Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) byl sice v minulé vládě ministrem hospodářství, post šéfa ozbrojených složek mu ale podle všeho sedne ještě víc.

Karl-Theodor zu Guttenberg byl sice v minulé vládě ministrem hospodářství, nový post šéfa ozbrojených složek mu ale sedne víc.
Karl-Theodor zu Guttenberg byl sice v minulé vládě ministrem hospodářství, nový post šéfa ozbrojených složek mu ale sedne víc. | Foto: Reuters

Po dobu vedení ekonomického resortu se z něj přitom stal politik, který vévodí žebříčkům popularity. Sympatie Němců si získal hlavně tím, jak postupoval v kauze krachující automobilky Opel.

"Když byl Guttenberg coby ministr hospodářství poprvé v USA, tamní média ho oslavovala jako popovou hvězdu," uvedl týdeník Der Spiegel. V Americe má přátele jak mezi Demokraty, tak v řadách Republikánů.

Díky své skvělé angličtině dokáže Guttenberg, původem šlechtic, promptně reagovat na dotazy amerických novinářů. "Činí tak ostatně i na tiskových konferencích doma v Německu," připomíná na svých internetových stránkách Der Spiegel.

Mládí vpřed

Pro sedmatřicetiletého Guttenberga je šéfování obrany velkou výzvou. Čeká ho totiž obtížné rozhodování, například o dalším zapojení Němců do války s Talibanem.

Mimochodem - Němci se zatím slovu "válka" důsledně vyhýbali. Vojáci si teď od nového ministra slibují, že konečně nahlas řekne: Bundeswehr není jen na běžné zahraniční misi. Němečtí vojáci v Afghánistánu regulérně válčí, a to s velmi nebezpečným nepřítelem.

Ještě těžší úkol než Guttenberg má před sebou druhý junior v týmu Angely Merkelové, už zmiňovaný Philipp Rösler. Do Německa se dostal, když mu bylo devět měsíců. Ve vietnamském sirotčinci si ho vyhlédl německý manželský pár, který ho následně adoptoval.

Mezi liberály je vystudovaný lékař považován za korunního prince a nástupce Guida Westerwelleho. Reforma zdravotnictví, která ho čeká, je ale podle většiny německých komentátorů úkol, na nějž výřečný a nepochybně talentovaný politik nemusí stačit.

Muž do krizových situací

"Ve 45 letech chci s politikou skončit," nechal se před časem slyšet Philipp Rösler. Na konec kariéry naopak vůbec nepomýšlí německý politický veterán, sedmašedesátiletý Wolfgang Schäuble.

Ministr financí Wolfgang Schäuble. Nikdo jiný nepřežil tolik politických i osobních krizí jako on.
Ministr financí Wolfgang Schäuble. Nikdo jiný nepřežil tolik politických i osobních krizí jako on. | Foto: Aktuálně.cz

Nejstarší z ministrů má přitom co bilancovat: spolupracoval už s Helmutem Kohlem, přežil atentát, který ho upoutal na invalidní vozík, řídil coby ministr vnitro. Teď povede klíčový resort financí.

"Dává to smysl," píše Der Spiegel a spolu s ním i ostatní německá média. "V CDU ani FDP není nikdo, kdo by se na tento post hodil líp."

V době krize je v Berlíně zapotřebí někdo, kdo dokáže zvládnout výjimečné situace. A těch má Schäuble na svém kontě bezpočet.

To, že Merkelová nakonec "ukázala" na Schäubleho, přitom vůbec nebylo samozřejmé. Oba politici totiž nemají zrovna bezproblémové vztahy.

Wolfgang Schäuble například chtěl, aby ho CDU nominovala jako kandidáta na prezidenta. Kancléřka ho však nepodpořila. Do boje nakonec raději vyslala Horsta Köhlera, někdejšího bankéře a současnou hlavu státu.

 

Právě se děje

Další zprávy