Nejostřejší zápas se v Riu odehrává mezi policií a zločinci. Strážci zákona prohrávají

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 8. 2016 20:52
Rio de Janeiro bojuje s pouliční kriminalitou, která ohrožuje i sportovce a návštěvníky, kteří na olympijské hry přijeli fandit. Brazilská vláda vyslala do ulic 85 000 členů bezpečnostních složek, což je dvakrát více než počet policistů, kteří hlídali hladký průběh her v Londýně před čtyřmi roky. Bezpečnostní kontroly mají však za následek spíše dlouhé fronty před vstupy na sportoviště než snížení kriminality.
Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Vojáci stojí na stráži na rušných místech nebo projíždějí ulicemi v džípech. V zálivu podél proslulých pláží krouží námořní hlídka. Brazilská vláda vyslala během olympiády do ulic Ria de Janiera na 85 000 členů bezpečnostních sil včetně 25 000 vojáků.

To je zhruba dvojnásobek počtu, který byl povolán k zajištění hladkého průběhu olympijských her v Londýně před čtyřmi roky. "Právě teď to musí být to nejbezpečnější místo v Brazílii," řekla The New York Times 46letá místní prodavačka zmrzliny.

Problém s pouliční kriminalitou však i přes demonstraci síly během olympiády pokračuje. Důkazem budiž incidenty, ke kterým došlo během prvních dvou dnů olympijských her.

První zprávy přišly ještě před samotným zahájením her, když tým jamajských atletů v noci probudila střelba poblíž jejich hotelu. V noci při pátečním zahajovacím ceremoniálu pak přepadl nožem ozbrojený lupič samotného koordinátora bezpečnostních projektů Felipe Seixase, když opouštěl olympijský stadion a mířil domů.

V sobotu provrtala zbloudilá kulka dosud neznámého střelce stěnu mediálního centra a proletěla několik centimetrů nad hlavou členky novozélandské delegace. Ten samý den ve večerních hodinách pak byl přepaden portugalský ministr školství, když se procházel po břehu laguny, kde se přes den odehrávají veslařské závody.

Dlouhé fronty a mrtvá těla

Velká míra pouliční kriminality je tak nakonec i přes hrozbu, kterou představuje virus zika nebo nebezpečně znečištěná voda ve městě, největší vadou na kráse oslavovaného sportovního svátku. Přitom eliminovat tento druh nebezpečí slibovaly úřady již v roce 2009, kdy Brazílie kandidovala na post pořadatelské země LOH. Následovalo ale velké selhání.

V červnu - tedy jen několik týdnů před jejich zahájením - podle informací The New York Times policie zaznamenala 11 000 přepadení, což je o neuvěřitelných 81 procent více než ve stejnou dobu v loňském roce. Tak se stalo, že bezpečnostní opatření mají na průběh sportovní události zcela neočekávané dopady. Přísné kontroly návštěvníků měly první den her za následek dlouhé fronty a prázdné stadiony, na kterých sportovci závodili bez diváků a potlesku fanoušků.

Posílení policejních a vojenských hlídek na druhou stranu znervózňuje lidskoprávní organizace. Amnesty International (AI) dva měsíce před olympiádou varovala před nárůstem policejního násilí ve favelách a chudších městských čtvrtích.

Nakonec se však neomezuje zdaleka jen na favely. Policie zasahuje i přímo u sportovních areálů. A tak když diváci opouštěli stadion Maracana po slavnostním zahájení, překvapilo je venku na ulici tělo 22letého mladíka, kterého chvíli předtím zastřelila policie, protože údajně v okolí přepadl několik lidí.

Nedaleko cílové pásky cyklistického závodu zase v sobotu pyrotechnici odpálili opuštěnou tašku. Podle agentury Reuters ve městě již proběhlo několik řízených explozí.

Pořadatelé se obávají, že olympijské hry by mohly být terčem radikálních islamistů.

"To, co v zajišťování veřejné bezpečnosti vidíme, je proti celému principu olympiády, proti duchu olympijských her," komentuje situaci výkonný ředitel AI v Brazílii Atila Roque. "Násilí by nemělo být součástí her."

 

Právě se děje

Další zprávy