Atény - Nejméně dva lidské životy a až okolo 200 zraněných si na řeckém ostrově Kos v Egejském moři vyžádalo zemětřesení o síle 6,7 stupně, které v noci na pátek zasáhlo oblast poblíž ostrova.
Podle místních úřadů citovaných agenturou DPA jsou oběti z Turecka a Švédska. Média hovoří o 120 až přibližně 200 zraněných osobách, včetně mnoha turistů.
Ministerstvo zahraničí pro Aktuálně.cz uvedlo, že ani v Turecku ani v Řecku by mezi zraněnými a mrtvými neměli být žádní Češi.
"Podle našich údajů by se to vůbec Čechů dotknout nemělo. Samozřejmě že se ale ta situace vyvíjí," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.
Všichni Češi, kteří jsou zaregistrování v dobrovolném programu Drozd a jsou v Řecku nebo Turecku, od ministerstva dostali textovou zprávu s kontaktem na příslušnou ambasádu. "Prozatím se ale nikdo z Čechů na nás neobrátil s tím, že by řešil nějaké aktuální problémy v důsledku zemětřesení," dodala Valentová.
Zěmětřesení zasáhlo i Rhodos
Podle starosty Kosu otřesy způsobily i značné materiální škody na budovách a v přístavu.
"Zbytek ostrova nemá žádný problém, jedině hlavní město," řekl starosta ostrova Kos Giorgos Kyritsis. Počet zraněných podle Giorgose Halkidiose z místní správy přesáhl stovku. "Dva či tři jsou ve vážném stavu," dodal.
Zdroje z nemocnice v Kosu uvedly, že asi 20 raněných má zlomeniny.
Záchranáři prohledávají trosky, zda pod nimi nejsou uvězněni lidé, které otřesy zastihly uprostřed noci, a pomáhá i armáda. Dva lidé přišli o život v přístavním baru, kde se zřítil strop, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní zdravotníky a hasiče.
Otřesy pocítili lidé i na Rhodu. "Trvalo to dlouho, okamžitě jsem s dětmi vyběhla z hotelu," řekla novinářům turistka Sylive Jannotová.
Postiženo je i turecké letovisko Bodrum, kde zdravotníci podle agentury AP ošetřili okolo 350 většinou lehce zraněných.
Letiště obnovilo provoz
Kvůli zemětřesení bylo na Kosu několik hodin uzavřeno letiště.
Z Prahy ve stanovený čas neodletělo na ostrov letadlo, které mělo startovat v 04:40 SELČ. Spoj nakonec odstartoval ve 14:26 a nabral tak více než devítihodinové zpoždění.
Ranní spoj z Brna s plánovaným startem v 05:00 SELČ se na cestu vydal s více než třiapůlhodinovým zdržením.
Varování před tsunami
Jihozápadní pobřeží Turecka podle americké geologické služby USGS postihlo půl hodiny po středoevropské půlnoci silné zemětřesení o síle 6,7 stupně. Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) vydalo varování před přílivovou vlnou tsunami.
EMSC odhadlo sílu zemětřesení zprvu na 6,6 stupně, později rovněž na 6,7 stupně. Epicentrum situovalo do vzdálenosti 12 kilometrů jižně od letoviska Bodrum. Ohnisko otřesů leželo v hloubce 10 kilometrů. Svědci popisují vysoké vlny, které zřejmě poškodily nábřeží. Úřady doporučily vyhnout se plážím a uchýlit se do bezpečí na výše položených místech.
V Bodrumu poškodila několik obchodů vzedmutá hladina moře, kterou zaznamenali i na Kosu. Turecké úřady varovaly veřejnost před následnými otřesy.
Podle místních médií popraskaly na tureckém pobřeží zdi několika budov a byly poškozeny lodě, které voda vynesla na pobřeží. Také zde turisté i místní strávili noc pod širým nebem či v automobilech.
"Než jsem se stihl zeptat 'co se to děje?', táhlo to naši loď na pobřeží. Najednou jsme byli na břehu, nikdy jsem nic podobného nezažil," citovala turecká agentura Dogan kapitána Metina Kestaneciho, který před zemětřesením spal na své lodi.
2. #Greece 6.7 or 6.9 magnitude Earthquake. 2 dead. First images out of #Kos, credit: https://t.co/GfmXtx6DDD pic.twitter.com/PngaswiUWt
— Το Ρωμέικο (@RomeikoCalendar) July 21, 2017
Evropská unie nabídla Řecku svou plnou pomoc a podporu, včetně technického vybavení či přístupu k satelitním snímkům evropského systému Copernicus.
V oblasti jsou zemětřesení poměrně častá. Minulý měsíc pobřeží na západě Turecka a řecký ostrov Lesbos postihlo zemětřesení o síle šesti stupňů, které si na Lesbu vyžádalo jednu lidskou oběť, deset zraněných a rozsáhlé hmotné škody. Jedinou obětí byla 57letá žena, kterou zavalily trosky jejího domu. V případě Turecka se otřesy dotkly turistického letoviska Izmir a jeho okolí.
Obě země zažily i horší katastrofy. Více než 600 lidí zemřelo na východě Turecka v říjnu 2011 při zemětřesení o síle 7,2 stupně. V roce 1999 dvě mohutná zemětřesení zabila na 20 000 lidí na hustě obydleném severozápadě Turecka. V témže roce v Řecku si 143 životů vyžádalo zemětřesení o síle 5,9 stupně, připomněla agentura Reuters.