Nejlepší letiště světa jsou v Asii, potvrdila anketa

Pavel Vondra
10. 6. 2009 9:43
Z hodnocení pasažérů vyšly opět nejlépe jihokorejský Incheon, Hongkong a Singapur

Londýn - Mezinárodní letiště Incheon, hlavní vstupní brána do Jižní Koreje pro většinu návštěvníků ze zahraničí, zvítězilo v celosvětové anketě o nejlepší vzdušný přístav světa.

Výsledky svého rozsáhlého desetiměsíčního šetření, během něhož bylo vyzpovídáno přes osm a půl miliónu cestujících, zveřejnila v úterý britská konzultační společnost Skytrax, která kvalitu služeb v letecké dopravě dlouhodobě monitoruje.

Incheon se nachází asi 70 kilometrů od hlavního města Soulu. V provozu je teprve devátým rokem, velice záhy si ale vydobyl skvělé renomé a patří k hrstce letišť, kterým společnost Skytrax propůjčila nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení.

Už loni zvítězil v podobné soutěži vyhlašované Mezinárodním sdružením letišť (ACI) se sídlem v Ženevě. Skytrax jej ale na nejvyšší příčku vyzdvihl vůbec poprvé, i když v tiskové zprávě přiznává, že se letos o medailové příčky sváděl nevídaně vyrovnaný souboj a chvíli to prý vypadalo na remízu.

Evropa opět bez medaile

Infobox

Letiště Suvarnabumi opět v provozu
  • 1. Incheon
  • 2. Hongkong
  • 3. Singapur Changi
  • 4. Curych
  • 5. Mnichov
  • 6. Kansai
  • 7. Kuala Lumpur
  • 8. Amsterdam
  • 9. Nagoja
  • 10. Auckland

Zdroj: Skytrax

Druhou příčku obsadil hegemon posledních osmi ročníků (sedmkrát první, jednou druhý) -  mezinárodní letiště Hongkong. Třetí skončilo singapurské letiště Changi.

Z evropských letišť skončil nejlépe Curych na čtvrté příčce a pátý Mnichov - ten byl také v roce 2006 posledním neasijským letištěm, které dosáhlo v prestižním hodnocení společnosti Skytrax na medailovou (konkrétně třetí) pozici.

S výjimkou osmého Amsterdamu je letos i zbytek horní desítky doménou Dálného východu.

Ruzyně kraluje východní Evropě

V anketě hodnotili respondenti z 97 různých zemí světa kvalitu služeb na téměř dvou stovkách mezinárodních letišť, a to v celkem 39 rozličných kategoriích, jako je čistota záchodů, ochota letištního personálu, pohodlí při čekání na spoj či spolehlivost při manipulaci se zavazadly.

Mezi regionálními vítězi se v kategorii „Východní Evropa" objevila i pražská Ruzyně před mezinárodním letištěm v Budapešti a moskevským Domodědovem.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy