Foto: Metrem budoucnosti do Ruzyně. Podívejte se

Praha - "Konečná stanice: Letiště Ruzyně," ozve se kovovým hlasem z reproduktoru soupravy pražského metra. Podle představ hlavního města se tak stane do devíti let.
Vizualizace stanice metra Bílá Hora
Vizualizace stanice metra Bílá Hora | Foto: praha.eu

Tak dlouho bude podle hrubých odhadů trvat prodloužení trasy A až k mezinárodnímu letišti.

Podle plánů přibude až osm nových stanic - například Bílá Hora, Veleslavín nebo Červený vrch.

Projekt by měl stát asi 40 miliard korun. Dopravní podnik už ale hledá možnosti, jak na stavbě ušetřit.

Uvažuje třeba o tom, že by nástupiště mohla být užší nebo že zruší některé plánované podchody. Současná podoba stanic se tak ještě může upravit.

Mementem jsou pro úředníky málo využívané nové stanice metra na trase C, které vycházejí hlavní město pěkně draho.

Úsek mezi Ládvím a Letňany o délce 4,6 kilometru vyšel na více než 15 miliard korun, další desítky milionů stojí provoz stanic.

I kdyby do Střížkova, Proseka a Letňan nepřijela jediná souprava, údržba stanic vyjde podle dopravního podniku na bezmála 80 milionů korun ročně.


 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy