Johannesburg - V Jižní Africe se tomu místu začíná říkat Kopec hrůzy. Televizní záběry agentury Reuters ukazují nejhorší střet policie s demonstranty od konce apartheidu.
Po několika dnech protestů dělníků platinového dolu Marikana za vyšší platy, při nichž byli mačetami k smrti ubiti dva strážci dolu a dva policisté, otevřela ve čtvrtek policie ostrou palbu do davu. Na místě zůstalo 34 mrtvých a 78 zraněných.
Jihoafrický prezident Jacob Zuma už slíbil incident prošetřit.
Dělníci prošli šamanským rituálem
Podobný masakr se stal v 60. letech v Sharpville, kde policie zastřelila 50 lidí. Tentokrát ovšem policie proti černým dělníkům zasahovala ve službách státu spravovaného Africkým národním kongresem, který apartheid svrhnul.
Velitelka jihoafrické policie Riah Phiyega, bývalá bankéřka a podle kritiků politicky dosazený neodborník, který je v úřadu jen několik měsíců, se však policistů zastala.
Podle ní byli policisté napadeni útočníky, kteří krátce předtím provedli šamanský rituál praktikovaný tamními kmeny před bojem. Někteří z nich byli údajně vyzbrojeni i střelnými zbraněmi.
Zda však dav skutečně na policisty zaútočil, je ale těžko posoudit. Po opakovaných marných pokusech vyjednávat a vystrnadit protestující z obsazeného kopce vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily totiž policisté změnili taktiku.
Kopec začali obtáčet ostnatým drátem, aby mohli obklíčené dělníky snáze odzbrojit a pozatýkat. A právě do mezery mezi ostnatými dráty údajný útok mířil. Není proto jasné, zda se dělníci prostě nepokoušeli z obežení utéct.
Obrátila se proti policii její vlastní past?
I to teď bude vyšetřovat nezávislá komise, jejíž ustavení slíbil prezident Zuma. "Jsem přesvědčen, že vyšetřovací komise odhalí pravdu a fakta se ukážou," citovala z jeho prohlášení BBC.
Fotograf a kameraman agentury Reuters, kteří byli na místě, když ke střelbě došlo, potvrdili, že jako první se střelba z pistole ozvala z davu ozbrojeného mačetami, kopími a sekerami, který běžel přímo směrem na policejní linii.
Policie pak u zastřelených dělníků našla šest střelných zbraní, včetně té, která patřila jednomu ze zabitých policistů.
Lazarus Letsoele z hornických odborů AMCU ale Reuters řekl, že policie ostnatým drátem dělníky nahnala do pozic, kde už na ně čekala.
Reportéři Reuters se shodli na tom, že neslyšeli žádný rozkaz k palbě. Na videozáznamu, který začíná až uprostřed střelby, je slyšet až povel jednoho z policistů k zastavení palby.
Prezident Zuma: Jde o zkoušku demokracie
"Jestli utíkali nebo útočili, bylo těžko poznat. Faktem je, že běželi přímo do policejní linie. Proč tím směrem běželi?" řekl Reuters kameraman agentury John Mkize.
"Když to utichlo a všude ležela těla, a policie je odzbrojila, slyšeli jsme další pokračující střelbu z druhé strany skály," vypověděl fotograf agentury Reuters Siphiwe Sibeko. Sama policie potvrdila více než jednu vlnu palby.
Prezident hornických odborů AMCU Joseph Mthunjwa se na uspořádané tiskové konferenci usedavě rozplakal a přirovnal střelbu k masakru v Sharpville.
"Myslel jsem, že historie, kteou jsem četl o masakru v Sharpville je historií. Nikdy bych si nepomyslel, že v roce 2012 zažijeme stejný masakr pod vládou, kterou jsme my sami demokraticky zvolili. Je to hanba," prohlásil.
Manželky a dcery protestujících horníků uspořádaly v pátek svůj vlastní protest a žádali policii, ať vrátí život mrtvým.
Prezident Zuma ve svém prohlášení události označil za šokující a tragické. Zdůraznil, že jejich vyšetření považuje za "základ těžce vydobyté demokracie".