Po útocích migrantů vyhřezla nenávist. Běženci ale v Německu kriminalitu nezvyšují

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 8. 2018 18:35
Chemnitz se od neděle potýká s masovými protiuprchlickými demonstracemi, které vyvolala vražda německého občana. Policie z činu obvinila dvojici přistěhovalců z Iráku a Sýrie. Podobné incidenty, které vedly mimo jiné ke kritice německé kancléřky Angely Merkelové a její migrační politiky, zažila v minulosti i jiná německá města. Připomeňte si je.
Protesty krajní pravice ve Wiesbadenu kvůli znásilnění a vraždě židovské dívky, červenec 2018
Protesty krajní pravice ve Wiesbadenu kvůli znásilnění a vraždě židovské dívky, červenec 2018 | Foto: ČTK

Wiesbaden

Také město Wiesbaden v Hesensku má svůj "imigrační případ". Letos v květnu rozhořčila veřejnost i politiky zpráva o vraždě čtrnáctileté německé Židovky Susanny Feldmanové. Policie z případu obvinila jedenadvacetiletého uprchlíka z Iráku Alího Bašára. Bašár, který dívku před smrtí ještě znásilnil, se k činu přiznal.

Minulý měsíc pak wiesbadenské státní zastupitelství uvedlo, že Iráčan má na krku obvinění i z dalšího znásilnění, tentokrát jedenáctileté dívky, kterého se měl dopustit v březnu.

Bašár přicestoval do Německa s rodinou v říjnu 2015. Neúspěšně žádal o azyl a po vraždě Susanny uprchl zpátky do Iráku. Na severu země ho ale zachytily kurdské hlídky, které ho poslaly zpátky do Německa.

Také vražda Feldmanové vyhnala do ulic demonstranty včetně stoupenců protiimigračních uskupení. "Co řeknete rodičům zavražděné Susanny, paní Merkelová?" ptala se třeba místopředsedkyně AfD Alice Weidelová.

Nad případem se pozastavovali i politici z jiných stran, kteří se podivovali třeba nad tím, že se Bašárovi podařilo utéct do Iráku. Zpráva o smrti mladé Židovky navíc přišla jen krátce poté, co Německem rezonoval i jiný uprchlický případ - neoprávněné udělování azylu od úřadu v Brémách. 

 

Právě se děje

Další zprávy