Hajlování i útoky na cizince. Nedaleko českých hranic zuří protesty, nenávist vyvolalo ubodání Němce

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 28. 8. 2018 14:01
Příznivci krajní pravice využili vraždy pětatřicetiletého Němce v Chemnitzu. Policie z ní viní Iráčana a Syřana.
Vražda Němce u českých hranic zažehla nepokoje v Chemnitzu, demonstranti útočí na cizince | Video: @OnlineMagazin, @AZeckenbiss

Berlín - V neděli nad ránem protnuly městský festival v německém Chemnitzu sirény záchranářů a policie. Na zemi leželi po rvačce tři pobodaní muži. Jeden z nich, Daniel H., zemřel po převozu do nemocnice.

Ani dva dny po vraždě není jasné, co přesně se stalo. Přesto smrt pětatřicetiletého muže zažehla masivní protesty, které přerostly v nepokoje. Policie z činu obvinila přistěhovalce - dvaadvacetiletého Iráčana a o rok staršího Syřana.

Případu se takřka okamžitě chytili příznivci krajní pravice. Hned v neděli vyzvali místní, aby "přišli ukázat, kdo vládne městu". Jejich demonstrace vyústila až v útoky na kolemjdoucí tmavé pleti.

V pondělí protest uspořádali také antifašisté, kteří varovali před zneužíváním tragédie pro politické účely. Obě skupiny po sobě házely dělobuchy a dalšími předměty. Osmnáct demonstrantů skončilo zraněných, stejně tak i dva policisté.

Největší střety se v pondělí odehrály u sochy sociologa a filozofa Karla Marxe v centru východoněmeckého města jen pár kilometrů od českých hranic.

Novinář Johannes Grunert týdeníku Spiegel popsal, že viděl, jak někteří demonstranti bili lahvemi kolemjdoucí, kteří "nevypadali německy".

Protesty u sochy Karla Marxe.
Protesty u sochy Karla Marxe. | Foto: Reuters

"Braňte Evropu"

"Jednoduše nesouhlasím s tím, že přichází tolik cizinců. Když je tady vidím, ptám se, proč na ně přispívám svými daněmi," vysvětlila německému týdeníku Spiegel čtyřiašedesátiletá zdravotní sestra, proč se účastní demonstrace krajní pravice.

Podle reportérů světových agentur rozzuřený dav provolával hesla jako "Zastavte příliv uprchlíků" nebo "Braňte Evropu". Policie potvrdila, že někteří z demonstrantů zdvihali pravici. V souvislosti s tím bylo už podáno deset trestních oznámení.

Policie do akce nasadila 591 strážců zákona. Přesto připouští, že jich na zvládnutí dvou protestních akcí, kterých se dohromady zúčastnilo kolem 7500 lidí, mělo být víc.

Útoky na cizince odsoudili politici i německá média. Starostka Chemnitzu Barbara Ludwigová regionální televizi MDR řekla, že je děním ve městě otřesena.

"Kde může dojít ke štvanicím, tam skončil právní stát," varuje německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Kdo vyzývá k 'honu' na lidi jiného původu, je štváčem. Již účast na sroceních, z nichž jsou ohrožováni lidé, je trestná. Stát, a jenom stát, je zodpovědný za veřejnou bezpečnost," zdůrazňuje list.

Nemá to v zemi místo

Dění ve zhruba čtvrtmilionovém městě důrazně odsoudila i německá vláda, která hovoří o "štvanici na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi".

"To, co bylo včera (v neděli) v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státě místo," zdůraznil mluvčí kabinetu Steffen Seibert. Sama kancléřka Angela Merkelová řekla, že příznivci krajní pravice se na demonstracích "účastnili štvanice na cizince".

Video: Při demonstracích v Chemnitzu se zranilo několik lidí

Při demonstracích v Chemnitzu bylo několik zraněných | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy