Hajlování i útoky na cizince. Nedaleko českých hranic zuří protesty, nenávist vyvolalo ubodání Němce

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 28. 8. 2018 14:01
Příznivci krajní pravice využili vraždy pětatřicetiletého Němce v Chemnitzu. Policie z ní viní Iráčana a Syřana.
Vražda Němce u českých hranic zažehla nepokoje v Chemnitzu, demonstranti útočí na cizince | Video: @OnlineMagazin, @AZeckenbiss

Berlín - V neděli nad ránem protnuly městský festival v německém Chemnitzu sirény záchranářů a policie. Na zemi leželi po rvačce tři pobodaní muži. Jeden z nich, Daniel H., zemřel po převozu do nemocnice.

Ani dva dny po vraždě není jasné, co přesně se stalo. Přesto smrt pětatřicetiletého muže zažehla masivní protesty, které přerostly v nepokoje. Policie z činu obvinila přistěhovalce - dvaadvacetiletého Iráčana a o rok staršího Syřana.

Případu se takřka okamžitě chytili příznivci krajní pravice. Hned v neděli vyzvali místní, aby "přišli ukázat, kdo vládne městu". Jejich demonstrace vyústila až v útoky na kolemjdoucí tmavé pleti.

V pondělí protest uspořádali také antifašisté, kteří varovali před zneužíváním tragédie pro politické účely. Obě skupiny po sobě házely dělobuchy a dalšími předměty. Osmnáct demonstrantů skončilo zraněných, stejně tak i dva policisté.

Největší střety se v pondělí odehrály u sochy sociologa a filozofa Karla Marxe v centru východoněmeckého města jen pár kilometrů od českých hranic.

Novinář Johannes Grunert týdeníku Spiegel popsal, že viděl, jak někteří demonstranti bili lahvemi kolemjdoucí, kteří "nevypadali německy".

Protesty u sochy Karla Marxe.
Protesty u sochy Karla Marxe. | Foto: Reuters

"Braňte Evropu"

"Jednoduše nesouhlasím s tím, že přichází tolik cizinců. Když je tady vidím, ptám se, proč na ně přispívám svými daněmi," vysvětlila německému týdeníku Spiegel čtyřiašedesátiletá zdravotní sestra, proč se účastní demonstrace krajní pravice.

Podle reportérů světových agentur rozzuřený dav provolával hesla jako "Zastavte příliv uprchlíků" nebo "Braňte Evropu". Policie potvrdila, že někteří z demonstrantů zdvihali pravici. V souvislosti s tím bylo už podáno deset trestních oznámení.

Policie do akce nasadila 591 strážců zákona. Přesto připouští, že jich na zvládnutí dvou protestních akcí, kterých se dohromady zúčastnilo kolem 7500 lidí, mělo být víc.

Útoky na cizince odsoudili politici i německá média. Starostka Chemnitzu Barbara Ludwigová regionální televizi MDR řekla, že je děním ve městě otřesena.

"Kde může dojít ke štvanicím, tam skončil právní stát," varuje německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Kdo vyzývá k 'honu' na lidi jiného původu, je štváčem. Již účast na sroceních, z nichž jsou ohrožováni lidé, je trestná. Stát, a jenom stát, je zodpovědný za veřejnou bezpečnost," zdůrazňuje list.

Nemá to v zemi místo

Dění ve zhruba čtvrtmilionovém městě důrazně odsoudila i německá vláda, která hovoří o "štvanici na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi".

"To, co bylo včera (v neděli) v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státě místo," zdůraznil mluvčí kabinetu Steffen Seibert. Sama kancléřka Angela Merkelová řekla, že příznivci krajní pravice se na demonstracích "účastnili štvanice na cizince".

Video: Při demonstracích v Chemnitzu se zranilo několik lidí

Při demonstracích v Chemnitzu bylo několik zraněných | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy